Skip to main content

Facebook, kullanıcılara maske takma kurallarını hatırlatmak için Facebook ve Instagram’a maske takma uyarısı ekleyecek.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve kısa sürede küresel salgın haline dönüşen coronavirus (Covid-19) ile ilgili Türkiye ve dünyadan son dakika bilgileri gelmeye devam ediyor. Coronavirus tedbirlerine uyulmaması nedeni ile vaka artışları yükselen ivmesini sürdürüyor. Facebook ve Instagram, kullanıcılarına bu konuda hassasiyet yaratma amacıyla, platformlarında maske takma uyarısına yer verecek.

Facebook ve Instagram’dan maske takma uyarısı 

Türkiye’de ve dünyada normalleşme süreci devam ediyor. Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenlerin başında ise maske, mesafe ve temizlik geliyor. Önümüzdeki günlerde maske takmanın önemini vurgulamak ve maske takma kurallarını hatırlatmak için Facebook ve Instagram uygulamalarına maske takma uyarısı ekleyecek.

Facebook ve Instagram’da yer alacak olan uyarılarda Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) web sitesinin bağlantısı olacak. Uyarıların CDC’nin web sitesinin bağlantısının olmasının sebebi ise yanlış bilginin yayılmasını önleme ve kullanıcıların kanıtlanmış bilgilere erişmesini sağlama amacı taşıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan son açıklamaya göre ülkemizde 2 Temmuz itibarıyla toplam vaka sayısı 202.284 oldu. Ülkemizde yeni tip koronavirüs nedeni ile hayatını kaybeden sayısı 5.167’ye yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 176.965 olarak açıklandı. Covid-19 Durum Raporu‘nun detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Coronavirus salgınından global veriler

Dünya genelinde toplam vaka sayısının 10 milyonu geçtiği günlerde hayatını kaybeden kişi sayısı ise 500 bini aşmış durumda. Bu adresten ulaşılan haritadan virüsün şu an için hangi ülkelerde görüldüğünü takip edebilirsiniz.

Coronavirus Dünya Haritası (Coronavirus Live Map)