Skip to main content

Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Tüketici ve Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Üyesi Vera Jourová, ABD’li sosyal medya devlerini “sabrının taştığını” söyleyerek uyardı.

Brüksel’de gerçekleştirilen bir basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Tüketici ve Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Üyesi Vera Jourová, Amerika Birleşik Devletleri’nin sosyal medya devleri; Facebook, Twitter ve Google’ı, tüketici koruma standartlatını yerine getirememekle suçladı ve “sabrım gitgide taşıyor” diyerek uyardı.

“Bizce, bu Amerikan şirketlerinin hüküm ve koşulları AB tüketicileri açısından ciddi derecede sakıncalı” diyen Jourová, “Avrupa pazarında faaliyet göstermenin avantajını kullanarak piyasanın büyük bir bölümünü denetim altına almak istiyorlarsa, AB tüketici kural ve standartlarına uymak zorundalar” dedi.

Soruşturmalar bir yıldır sürüyor

AB denetçileri geçen yıldan beri Facebook, Twitter ve Google tarafından yönetilen platformlardaki haksız hüküm ve koşulları hakkındaki şikâyetleri soruşturuyor.

Mart ayında Avrupa Komisyonu ve ulusal tüketici koruma yetkilileri üç teknoloji devine, tespit edilen sorunları gidermeleri için bir ay süre vermiş, ancak yeterli iyileştirmeler sağlanamayınca süre Eylül sonuna kadar uzatılmıştı.

Eylül ayına kadar süre verildi

Jourová bugünkü açıklamasında, sosyal medya devlerinin AB denetçilerini tatmin etmeleri Eylül ayının son şansları olduğunu hatırlattı, aksi halde Komisyon üyesi devletlerin tüketici koruma otoritelerinin, para cezası dâhil olmak üzere daha sert yaptırımlara başvuracağının altını çizdi.

Jourová, teknoloji platformlarındaki alışveriş deneyiminin de yakından incelendiğini, bu işlemlerin özellikle satıcının kimliği gibi konularda daha şeffaflaştırılması için çalışıldığını sözlerine ekledi.