Skip to main content

Adobe, yayınladığı açıklama ile son dönemde gözden düşen Flash Player’ı tamamen kaldıracağını duyurdu.

Adobe, sonunda popüler yazılımı Flash Player’ı tamamen kullanımdan kaldırıyor. Chrome, Microsoft Edge ve Safari geçitğimiz yıl Flash’ı engelledi ancak Adobe, 2020 yılının sonuna kadar desteğini tamamen kaldırmayı planlıyor. Adobe yetkilileri,  Flash’ı kaldırma sürecinin çoktan başladığını, Edge’de Flash’ın artık otomatik devreye girmediğini ve manuel olarak izin verilmesi gerektiğini belirtti.

Birçok oyun, eğitim ve video sitesi hala Flash kullanıyor ve Adobe, 2020 yılına kadar Apple, Facebook, Google, Microsoft ve Mozilla gibi ortakların yanında bu teknolojiyi desteklemeyi taahhüt ettiğini söylüyor. Microsoft, Edge ve Internet Explorer’da 2019 yılından başlayarak varsayılan olarak Flash’ı devre dışı bırakmayı planladığını ve desteklenen tüm Windows sürümlerinin 2020 yılına kadar tamamen kaldırılacağını belirtti. Google, önümüzdeki birkaç yıl içinde Flash’ı aşamalı olarak kullanmaya devam ederken, Mozilla, Firefox’un Genişletilmiş Destek Sürümünü (ESR) kullananların 2020 yılına kadar Flash kullanmasına izin verecek. Apple ise Flash için 2020 yılı sonuna kadar Safari’de destek vermeye devam edecek. Şu an için Mac kullanıcıları Flash yüklemeyi seçtiğinde her web sitesi için onay gerektiriyor.

Flash’ın tamamen ortadan kalkması ile birlikte güvenlik alanında önemli gelişmeler ve akıllı telefon gibi mobil cihazların pil ömründe artış yaşanması bekleniyor.