Skip to main content

Facebook Tayland’da iki yıl süren takip sonucu canlı hayvan ticareti belgelendi.

Facebook’un Tayland’daki sitesinde hayvan ticareti ortaya çıkarıldı. Tayland’daki ortaya çıkarılan olayda bin 500’den fazla canlı hayvanın satışa çıkarıldığı belirtildi. BBC’de yayımlanan habere göre, 2016’da bir ay içinde 12 Facebook grubunda bu hayvanların listelendiği grup tespit edildi.

Traffic isimli doğal hayatı koruma örgütünün takibi sonucu ortaya çıkarılan olayın ardından uluslararası koruma altında bulunan ve anavatanı Tayland olmayan türlerin de ticaretinin gerçekleştirildiği belirtildi. Bununla birlikte, Traffic iki yıl içinde takiplerine devam etti ve iki grubun çalışmalarını sonlandırdığını bildirdi. Fakat, abonelik sayıları iki yılda neredeyse ikiye katlandı ve 2016’da 106 bin 111 üye varken, 2018’de bu sayı 203 bin 445’e çıktı.

Ticareti yasak olan hayvan türleri
Bu arada, ticarete söz konusu olan hayvan türleri hakkında da bilgi verelim: Buna göre, 200 farklı tür arasında anavatanı Tayland olmayan iki türün uluslararası ticareti yasak. Bu türler, Avrasya susamuru ve siyah kaplumbağa olarak aktarılıyor. Anavatanı Tayland olup uluslararası ticareti yasak bazı hayvanlar ise türü tehlikede olan miğferli guguk kuşu, Siyam timsahı ve Asya kara ayısı şeklinde ifade ediliyor. Tayland’daki doğal hayatı koruma yasalarına bakıldığındaysa Facebook’taki bu gruplarda ticareti yapılan hayvanların yüzde 47’sinin yasak kapsamında olmadığı dile getiriliyor. Buna karşılık Tayland yasalarında ticareti yasak olan 105 hayvan türü bu gruplarda alınıp satılıyor.
Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Traffic Güneydoğu Asya Direktörü Kanitha Krishnasamy, “Çevrimiçi yabani hayat ticaretinin artması, şu anda hiçbir yasal koruma veya düzenleme bulunmayan tehdit altındaki anavatanı belli olmayan türler üzerinde daha fazla baskı yaratacak” diyor. Facebook Sözcüsü de, türü tehlikede olan hayvanların ticaretine izin vermediklerini ve bu tür içerikleri fark eder etmez siteden sildiklerini söylüyor. Sözcü ayrıca Traffic ve Tayland emniyet güçleriyle işbirliği yapmaya kararlı olduklarını sözlerine ekliyor.