Skip to main content

Facebook’un veri paylaşımı skandalının odağındaki siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica kapanma kararı aldı.

Geçtiğimiz Mart ayında “Cambridge Analytica” adlı veri analiz şirketinin 87 milyon Facebook hesabını ele geçirerek, bu bilgilerin hem ABD’de 2016’da yapılan başkanlık seçimlerinde hem de Brexit referandumunda oy verenlerin seçimlerini tahmin edip onları etkileyebilecek bir algoritmada kullandığı ortaya çıkmıştı. Ve Facebook veri skandalının odağındaki  Cambridge Analytica kapanıyor. Gelişmeye ilişkin Facebook’tan yapılan açıklamada, kişisel verileri uygunsuz biçimde kullanmakla suçlanan “Cambridge Analytica”nın soruşturmasının devam ettirileceği bildirildi.

Cambridge Analytica’nın sözcüsü Clarence Mitchell de yazılı açıklamasında şirkete son aylarda ‘temelsiz suçlamalar yöneltildiğini’ belirtip şu ifadeleri kullandı:

“Cambridge Analytica’nın çalışanlarının etik ve yasalar dâhilinde hareket ettiğine duyduğu kayıtsız güvene rağmen, medyanın kuşatması şirketin tüm müşterileri ve tedarikçilerinin de uzaklaşmasına neden oldu. Sonuç olarak, şirketin faaliyete devam etmesinin artık mümkün olmadığı tespit edildi.” Açıklamada, şirketin kuruluşlarından SCL Elections’ın da iflas sürecini başlattığı belirtildi.