Skip to main content

Meta, Kanada’daki Facebook ve Instagram kullanıcılarının bu platformlardaki haberlere erişimini sonlandırmayı planladığını açıkladı.

Meta, Çevrimiçi Haber Yasası yürürlüğe girmeden önce Kanada’daki tüm kullanıcılar için Facebook ve Instagram’da haberlere erişimi sonlandırıyor.

Perşembe günü Senato üst meclisi tarafından onaylanan ve yakında resmen kabul edilecek olan Çevrimiçi Haber Yasası, internet çağında büyük ölçüde azalan reklam gelirleriyle mücadele eden haber kuruluşlarına destek sağlamak için tasarlandı. Yasa, Google’ın da dahil olduğu internet devlerinin haber kurumlarına platformlarındaki içerik paylaşımı için ödeme yapmasını gerektiriyor.

Kanada’daki kullanıcılar için haber içeriğinin platformundan kaldırılmasının önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleşeceğini söyleyen Meta, yaptığı açıklamada “Bugün, Çevrimiçi Haber Yasası yürürlüğe girmeden önce Kanada’daki tüm kullanıcılar için Facebook ve Instagram’da haber erişiminin sona ereceğini onaylıyoruz” ifadelerini kullandı.

Reuters’ta yer alan habere göre, Google daha önce Kanada yasalarının çok sert olduğundan şikâyet etmiş ve daha az sert hale getirmek için değişiklikler önermişti. Ancak Kanada federal hükümeti bu öneriyi reddetmişti.

Google sözcüsü de perşembe günü yaptığı açıklamada hükümetle acilen ileriye dönük bir yol bulunması için çalışılması gerektiğini belirtti.

Meta ve Google, Avustralya’da benzer hamlelerle karşı karşıya kalırken, Kaliforniya ve Yeni Zelanda da yerel haber kuruluşlarını desteklemek için benzer yasalar düşünüyor. Avustralya’da Facebook, hükümetin mevzuatta değişiklik yapmasının ardından Avustralyalı medya şirketleriyle anlaşmaya varmış ve haber içeriğin geri yüklemişti.

Kaynak: Facebook vows to restrict news access in Canada – digitaltrends