SOSYAL AĞLAR

Digital Age | 14.10.2021 - 09:45

Facebook, ikinci muhbir haberiyle sarsıldı

Henüz Frances Haugen’in yaşattığı şoku atlatamamış olan şirket, başka bir eski çalışanının ABD Senatosu önünde ifade vermesi ihtimali ile karşı karşıya.

Facebook’ta veri bilimci olarak görev yapan Sophie Zhang, Nisan ayında Facebook ile ilgili şikayetlerini kamuoyuna açıklamıştı.

Zhang’ın en önemli iddiası, Facebook’un sahte etkileşimler ile küresel siyasete etki etmesiydi.

Haugen’in ardından Zhang de suç içerme potansiyeli olan çeşitli belgeleri kolluk kuvvetlerine ulaştırdığını açıkladı.

CNN tarafından ulaşılan Zhang, Haugen gibi ABD Senatosu’nun kendisinden ifade vermesini istemesi halinde ifadesini verebileceğini, bunu son altı ayda yaptığı gibi vatandaşlık görevi olarak gördüğünü belirtti.

Zhang, Haugen’in ifadesi sonrası tüm partilerin Haugen’e verdiği destekten cesaret aldığını belirtti.

2020 yılının Eylül ayında Facebook’tan kovulan Zhang, şirketten ayrılmadan önce 7 bin 800 kelimelik bir yazı ile Facebook’un dünyanın dört bir yanındaki otoriter rejimlerin platformu manipüle etmelerine izin verdiğine inandığını açıklamıştı.

Şirket içi paylaştığı bu yazıyı kişisel sitesinde de yayımlamış; Temmuz ayında ise MIT Technology Review’e Facebook’un hosting şirketine şikayette bulunduğunu ve kişisel sitesinin yayından kaldırıldığını açıklamıştı.

Kaynak: A second Facebook whistleblower says she’s willing to testify before Congress and that she’s shared documents with a US law agency – Business Insider