Skip to main content

ABD’de yayımlanan makale, yüz estetiği ameliyatlarından sonra çekilen selfie’lerin doktorlara faydalar sağladığını iddia ediyor.

Estetik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, özellikle yüz ameliyatlarından sonra çekilip cerrahla paylaşılan selfie’lerin önemli faydalar sağladığını söylüyor. Bu durum ABD’nin saygın estetik cerrahi dergisi Aesthetic Surgery Journal’da, makaleye konu olan araştırma ile paylaşıldı. Makale, selfie sayesinde mesai dışında hasta takibi yapan doktorların çok başarılı sonuçlar elde ettiklerini gösteriyor. Özellikle yüz cerrahisindeki ameliyatlarda başarını oranı etkileyici. Problemlerin oluşmasında erken uyarı görevi gören akıllı telefon kullanımları giderek yaygınlaşmaya aday. Yüzün yanında vücuttaki diğer ameliyatlarda ise 3. kişilerin fotoğraf çekimi yine hekimlere hızla bilgi vermek için kullanılıyor.

57 ameliyattan elde edilen veriler

Estetik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, söz konusu araştırmada yapılan ameliyatlar sonunda 57 estetik ameliyatı olmuş hasta 48-72 saat arasında çektikleri selfie’ler ile cerrahlarına bilgi verdiklerini belirterek, “Yani, hastalar ameliyatları sonrasında akıllı telefonları ile selfie çekerek durumlarını sık aralıklarla estetik cerrahlarına bildirdi.  Bu şekilde anlık takip yapan hekimleri, bu kritik süreçte duruma müdahil oldular. Bu bildirimler hekimlerin, hastada oluşması muhtemel durumlara karşı önlem almalarını sağladı. Yani selfie’ler, olası kötü durumlar için bir nevi erken uyarı sistemi görevi görerek hekimin ameliyat sonuçlarını daha başarılı bir noktaya taşıyor” diyor.

Dr. Bayraktaroğlu, akıllı telefon uygulamaları daha çok hastayı rahatlatmak için kullanıldığını söylüyor ve ekliyor: “Oluşabilecek korkuları en az indirmek, hastanın ameliyat sonrasında hızla iyileşmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca ameliyat sonrasında muhtemel meydana gelecek sorunları önceden görmemizi ve önlem almamıza yardımcı olacak. Doğru kullanılan selfie hayat kurtarır.”