Skip to main content

Türkiye Espor Federasyonu (TESFED) ilk işbirliğini InGame Group Türkiye ile gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulan TESFED ile InGame Group Türkiye‘de esporun gelişmesi amacıyla önemli bir işbirliğine imza attı. e-Sporcu lisansından eğitime, espor turnuvalarından okullarda kodlama atölyelerine pek çok yeniliği barındıran protokolün imza töreni 18 Aralık Salı günü Feriye’de yapıldı.

Dört ana başlıktan oluşan işbirliği protokolü kapsamında, InGame Group bünyesinde yer alan Türk mühendis ve tasarımcılar tarafından yaratılan yüzde yüz ilk ve tek yerli MMOFPS oyunu Zula’nın 2019 Ocak ayında gerçekleştirilecek Zula Türkiye Kupası bundan böyle ‘TESFED Zula Türkiye Kupası’ ismiyle oynanacak. TESFED Zula Türkiye Kupası’nda yarışacak tüm oyuncular TESFED Espor lisansı alacak. Önümüzdeki altı aylık süreçte Zula Süper Lig takımlarının hepsi TESFED’in belirlediği kriterler doğrultusunda kulüp ve sporcu olarak lisans alacaklar. 2019 Mart ayında TESFED ile birlikte Liseler Arası Zula Turnuvası düzenlenecek. Hem çevrim içi hem de çevrim dışı süreçlerden oluşacak bu kupanın çevrim dışı süreçleri Türkiye’nin ilk ve tek espor merkezi olan Nonstop Zula Espor Merkezi’nde düzenlenecek. Kazanan lise takımının eğitim gördüğü okulda kodlama içerikli laboratuvar kurulacak, finalistlere kodlama eğitimi ve notebook hediye edilecek ayrıca tüm katılımcılara da kodlama eğitimi indirimli olarak sağlanacak.

“Aileler engellemek yerine destekleyici olmalı”
İşbirliği protokolü imza töreninde konuşan TESFED Başkanı Alper Afşin Özdemir, “Son 18 yıldır dünyanın gündeminde olan espor özellikle son dört yılda büyük bir ivme kazandı. Türkiye’de de espora büyük bir ilgi olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin esporda öncü olması için, dünya çapında büyük bir başarı kazanmış olan yüzde yüz yerli oyun Zula ile yaptığımız işbirliği çok değerli” dedi. Ailelerin de esporla ilgilenen çocuklara güvenmelerini gerektiğini söyleyen Özdemir, “Aileler espora futbol, basketbol ve voleybol gibi bir spor dalı olarak bakmalı, her spor dalı gibi esporun da bir disiplini bulunuyor. Bu sebeple engelleme yönünde bir yaklaşım yerine kontrollü, yönlendirici ve destekleyici bir yaklaşımı sahipleniyoruz. Nasıl ki her şeyin fazlası zararlı ise teknoloji ve oyun bağımlılığı noktasında da gençlerimizi doğru yönlendirmek istiyoruz ve bu hassasiyetleri fazlasıyla önemsiyoruz.” diye konuştu.

“Espor pazarının profesyonelleşmesini hedefliyoruz”
InGame Group kurucu ortaklarından Genco Alp ise imza törenindeki konuşmasında, “Türkiye’de hem genç nüfusu hem de profesyonel takım ve oyuncularıyla espor ekosistemi giderek büyümeye devam ediyor. 2020 yılında tüm dünyada medya hakları, reklam, sponsorluk gibi espor gelirlerinin toplamının 1,5 milyar doları bulacağı öngörülüyor. Türkiye’de pazarın büyüklüğü, espora ve esporculara yapılan yatırımlarla daha da büyüyecek. InGame Group olarak espor pazarının sadece büyümesini değil gün geçtikçe daha da profesyonelleşmesini de hedefliyoruz. Yüzde yüz yerli bir oyun olan Zula’nın TESFED ile gerçekleştirdiği bu protokol esporla ilgilenen gençler için büyük bir fırsat. Ülkemizi global arenada temsil edecek profesyonel Türk esporcuları yetiştirmek en büyük sorumluluğumuz ve hedefimiz” ifadelerine yer verdi.