Skip to main content

Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için zihniyet ve davranış değişikliğini yaratmayı hedefleyen ‘YANINDAYIZ Derneği’ kuruldu.

‘Evrensel insan hakları anlayışı çerçevesinde kurulan ‘YANINDAYIZ Derneği’ kurucuları, amaçlarını ve projelerini  Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gerçekleştirilen toplantıda ilk kez anlattı. ‘YANINDAYIZ Derneği’ toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ve cinsiyete dayalı ayırımcılığa neden olan her türlü engel ve önyargı ile mücadeleye erkeklerin daha çok ve aktif katılımı yoluyla sağlanacak farkındalık ile yasalarda, kurumlarda ve toplum hayatında gereken dönüşüme katkıda bulunmayı hedefliyor.

Kuruculardan Yekta Kopan’ın yönettiği basın toplantısı, Türkiye’deki kadına şiddet, kadınların eğitime katılma, temsiliyet ve istihdam istatistiklerinin aktarıldığı ve derneğin kurucularının yorumlarının yer aldığı bir film ile başladı.

Kadına ve çocuğa şiddet, kadınların karar alma süreçleri, eğitim ve ev emeğinde ortaklık konularında çalışmalar yapacak dernek kurucuları ilk kez 2017’nin Mart ayında bir araya geldi.

Kurucularının çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu derneğin başkanlığını toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu Nur Ger’in yaptığı YANINDAYIZ Derneği’nin kurucu üyeleri; Necati Özkan, Agah Uğur, Ahmet Dördüncü, Ahmet Ümit, Arda Batu, Ata Selçuk, Bekir Ağırdır, Bernard Arkas, Burhan Karaçam, Bülent Gürcan, Cevdet Mercan, Cüneyt Yavuz, Doç. Dr. Can Ger, Dr. Alper Hasanoğlu, Dr. Bahadır Kaleağası, Dr. Bülent Atuk, Dr. Erkan Tozluyurt, Dr. Güven Sak, Ferhat Boratav, Gökhan Öğüt, Gönenç Gürkaynak, Görgün Taner, Hakan Güldağ, Laki Vingas, Mehmet Nane, Mert Fırat, Murat Yeşildere, Murat Yetkin, Okan Yılmazer, Prof. Dr. Bülent Bayraktar, Sami Kariyo, Selçuk Pehlivanoğlu, Sinan Altun, Soli Özel, Şükrü Ünlütürk, Tamer Saka, Tolga Egemen, Uğur Gürses, Yekta Kopan, Yetik Kadri Mert.

Danışma Kurulu’nda yer alan üyeler:

Canan Güllü, Emel Armutçu, Fatma Çiğdem Aydın, Leyla Navaro, Meral Tamer, Müjgan Suver, Nazan Moroğlu, Sanem Oktar, Şule Yüksel, Tijen Mergen, Ümit Boyner.

YANINDAYIZ Derneği Başkanı Nur Ger, derneğin kuruluş hikayesini ve hedeflerini şu sözlerle anlattı, “YANINDAYIZ, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği savunusu yapmak üzere yola çıkan ve çoğunluğu erkeklerden oluşan ilk Sivil Toplum Kuruluşu. Hedef kitlesi erkekler. Temel amacı, özellikle erkeklerde zihniyet ve davranış değişimini yaratmak olacak. Peki, neden böyle bir girişimi başlattık ve neden erkek ağırlıklı bir sivil toplum kuruluşu öngördük? Çünkü meseleyi, onu yaratan erkekler olmadan çözmek mümkün değil. Ailede, ekonomide ve toplumda karar vericilerin, yasa koyucuların ağırlıklı erkekler olmasından dolayı değişimin erkeklerden başlamasının şart olduğunu düşünüyoruz. YANINDAYIZ Derneği, erkekleri hedef alarak, erkeklerle birlikte; başta kadına yönelik şiddetin sonlanması olmak üzere, eğitim, sağlık, çalışma hayatı, ev emeğinde ortaklık gibi hayatın tüm alanlarında tam eşitliğin sağlanması için farkındalığı artırmaya yönelik çalışacaktır.”

‘YANINDAYIZ’ın öncelikli hedefleri ise şöyle:

  • Kadına ve çocuğuna yönelik şiddetin sonlandırılması
  • Toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığının artırılması
  • Kadınların karar alma süreçlerine katılımının artırılması
  • Eğitimde cinsiyet ve fırsat eşitliği
  • Ev emeğinde ortaklık
  • İş hayatında daha çok kadın

Dernekle ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: yanindayiz.org