Skip to main content

5G teknolojisi konusunda çalışmalar yapan firmalardan biri olan Ericsson, Ericsson Mobilite Raporu’nu yayınladı.

Ericsson, teknoloji dünyasının en heyecan verici konularından biri olan 5G teknolojisi ile ilgili Ericsson Mobilite Raporu‘nu yayınladı.yayınlandı. 5G’ye olan ilginin dünya genelinde hızla arttığının altını çizen Ericsson, henüz erken evrede çok ciddi bir ivme yakalayan bu ilgi sonucunda 2024 yıl sonuna kadar ekstra 400 milyon mobil genişbant aboneliğinin gerçekleşeceğini öngörüyor. Ericsson Mobilite Raporu’nun 2019 Haziran sayısında 5G aboneliklerinin 1,9 milyara ulaşacağı belirtiliyor. Bu rakam, 2018’in Kasım ayında yayınlanan raporda 1,5 milyar olarak açıklanmıştı. Böylece, 5G’ye olan ilgideki artış abonelik tahminlerinde yüzde 27’lik bir artış olarak yansıdı.

Farklı pazarlardaki iletişim hizmeti sağlayıcıları, 5G’ye uyumlu akıllı telefonların piyasaya sunulmasıyla birlikte 5G’ye geçiş yaptı. Bazı pazarlardaki servis sağlayıcılar geçişin ilk yılında yüzde 90’lık iddialı bir kapsama hedefine sahip.

5G adaptasyonunu hızlandıran en önemli faktörlerden biri de çip ve cihaz tedarikçilerinin taahhütleri. Ana spektrum bantlarına uyumlu akıllı telefonların bu yıl içinde piyasaya sürülmüş olması planlanıyor. 5G cihazlarındaki artışın da etkisiyle, 2019 sonuna kadar dünya genelinde 10 milyonun üzerinde 5G abonesi olacağı tahmin ediliyor.

5G’ye en hızlı adapte olacak pazar Kuzey Amerika

Ericsson’un Mobilite Raporu’na göre 5G’ye en hızlı adapte olacak pazar ise Kuzey Amerika. Kuzey Amerika’daki 5G abone oranının 2024 sonuna kadar yüzde 65 seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor. Kuzey Amerika’yı yüzde 46’lik oranla Kuzey Doğu Asya ve yüzde 40’lık abonelik oranıyla Avrupa takip ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama paylaşan Ericsson’un Şebekelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fredrik Jejdling, 5G’nin kelimenin tam anlamıyla hayata geçmeye başladığını dile getirdi. 5G’nin tüm faydalarının hayata geçebilmesinin teknoloji, regülasyon, güvenlik ve endüstri paydaşlarının birlikte yol alacakları sağlam bir ekosistemin kurulmasıyla ile mümkün olabileceğini de belirten Jejdling, 5G’nin insanların günlük yaşamlarında, iş hayatlarında son derece olumlu etkiler yaratacağını da dile getirdi.