Skip to main content

Google Başkanı Eric Schmidt, dergilerin geleceğinin tabletlerde olduğunu öne sürdü.

Dergi Yayıncıları Birliği Konferansı’nda yer alan Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, dergilerin geleceği hakkında konuştu.

Tablet kullanımının PC’lerden daha popüler olduğunu söyleyen Schmidt, çok sayıda yayıncının basılı ortamda yapamadığını tablet dergiciliği sayesinde yayıncılık yapmayı sürdürdüğünü belirtti.

Schmidt, önümüzdeki beş yıl içinde geleneksel medyanın yerini tablete benzeyen cihazların alacağı tahmininde bulundu. Bu tabletlerin kullanıcıların daha fazla interaktif deneyim elde edebilecekleri dergi uygulamalarını dâhil ederek; kapsamlı uygulamalara sahip olacağına yer verdi.

Reklam tarafına da değinen Schmidt, bu durumun her iki taraf için de avantajı beraberinde getirdiğini söyledi. Schmidt ayrıca online reklamcılığın basılı mecrada yer alan reklamlara göre daha çok hedeflenen kitleye ulaşabileceği öngörüsünde bulundu.

Schmidt, dergi yayıncıların reklamlarının Facebook veya Google ile rekabet edebilecek düzeye gelip gelmeyeceği hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Mashable’da yer alan haber göre; Schmidt, dergilerin geleceği üzerinde tahminlerde bulunmuş olsa da, uzun içeriğe sahip yayınlar üzerine ayrıntılı düşünmemiş olabilir. Konuşmasında ek olarak dikkat süresinin git gide kısaldığını belirterek; tekrar kitaplara dönülmeyeceği tahmininde bulundu.