Skip to main content

Spastik engelli Muratcan Çiçek, dört yıl önce belirlediği hedefe ulaşarak, Google’dan burs alan ilk engelli Türk oldu. Onun yaşamı, tam anlamıyla bir “engel tanımama” hikâyesi…

Doğuştan ellerini ve ayaklarını kullanamayan ve konuşma güçlüğü çeken 24 yaşındaki spastik engelli Muratcan Çiçek’i ilk olarak Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı‘nın haberiyle tanıdık. O dönemde, tüm öğrenim hayatında olduğu gibi üniversiteye de annesiyle gidiyor, okumaktan asla vazgeçmiyordu.

Çakmakçı’ya röportaj verdiğinde İstanbul’da yüzde 100 burslu okuduğu Özyeğin Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği bölümüne devam ediyordu. İngilizce ve İspanyolcayı kendi kendine öğrendiği için hazırlık sınıfını atlayan Muratcan, sınıfın en parlak öğrencisiydi.

Hayali Google ya da Apple’da çalışmaktı

Muratcan dört yıl önceki bu röportajda en büyük hedefinin ileride Google ya da Apple’da çalışmak olduğunu söylemişti. Annesiyle kol kola çıktığı yolda engel tanımayan başarılı gencin bu hayali de sonunda gerçek oldu.

Google’a engelliler için yaptığı projeleri anlatmak için Londra’ya giden Muratcan Çiçek, BBC Türkçe’den Efe Öç’e verdiği röportajda, engelliler için yeni bir yazılım geliştirdiklerini, bu yazılım sayesinde fiziksel engeli ne olursa olsun, herkesin bilgisayar ve cep telefonu kullanabileceğini söyledi ve gülümseyerek ekledi, “Eylül ayında bunu piyasaya çıkarmayı planlıyoruz. Google’la da bu konuda iletişimde kalmak için anlaştık.”

Google’dan burs alan ilk Türk engelli

Google’dan burs alan ilk Türk engelli olan Muratcan, eğitimine ABD’de doktora yaparak devam edecek. Onu ilkokula sırtında getirip götürdüğü yıllardan beri en büyük destekçisi olan annesi de yine yanında olacak.

Doğum sırasında geçirdiği beyin felci nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan, ellerini ayaklarını kullanamayan ve konuşma güçlüğü çeken Muratcan, hayatını fiziksel engellilerin yaşam kalitelerini artırmak için teknolojik çözümler üretmeye adamış durumda. Bunun için, 2000 yılında Türkiye’de kurulan ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan YGA (Young Guru Academy) ile birlikte çalışıyor.