Skip to main content

Yandex, 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası ile ilgili son 1 yıl içinde yapılan ve içinde “engelli” sözcüğünün geçtiği aramaları inceledi

Yandex her yıl 10 – 16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlar, engelliler için eğitim olanakları, engelliliğin önlenmesi gibi konularla ilgili etkinliklerin yapıldığı Engelliler Haftası ile ilgili farkındalık yaratılmasına katkı sağlamak için internette yapılan aramalar üzerine bir analiz gerçekleştirdi. Türkiye’de engelli vatandaşların internette en çok neleri aradığı konusunda fikir edinmek için bir araştırma yapan Yandex, 2016 yılının başından bu yana Yandex üzerinden içinde “engelli” kelimesi geçen aramaları inceledi.

Yandex’in son 1 yıl içinde yapılan aramalar üzerinde gerçekleştirdiği analizde en çok aranan ifade “engelli hakları” olarak çıktı. Engelli vatandaşların temel haklarını öğrenmek amacıyla internete başvurduğu sonucunun çıktığı araştırmada en çok aranan ikinci konu ise iş ilanları oldu. Engellilere yönelik iş fırsatlarına ulaşmak için internet aramalarının en sık kullanılan yöntemler arasında yer aldığının belirlendiği analizde ayrıca en çok aranan ifadeler arasında, “Engelli memur alımı” ve “Engelli emeklilik hesaplama” da yer aldı.