POPÜLER

Sebla Kutsal | 21.05.2017 - 11:56

Elon Musk’tan Tesla ile ilgili samimi itiraflar

Teknoloji alanındaki ilgi çekici girişimleriyle adından sıkça söz ettiren Elon Musk, sahibi olduğu Tesla firması ile ilgili samimi itiraflarda bulundu.

ABD’li mucit, yatırımcı ve girişimci Elon Musk, The Guardian gazetesine verdiği röportajda, kurduğu elektrikli araba  firması Tesla’nın piyasa değerinin hak ettiğinin üzerinde olduğunu söyledi.

Röportajda firmasının 300 dolar olan hisse fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu belirten Musk, “Bence pazar değerimiz hak ettiğimizden yüksek” dedi.

Tesla‘nın yaşadığı maddi zarara da değinen Musk, 2017’nin ilk çeyreğinde 330 milyon dolar zarar eden şirketi hakkında düşüncelerini dile getirirken, otomobil üretmenin “para kazanmanın en kötü yolu” olduğunu belirtti. Ünlü girişimci öz eleştirisini, diğer girişimi olan SpaceX‘e gönderme yapan “Belki de roket üretmek daha kötü bir yoldur” sözleriyle sürdürdü.

Yeni hedef: Yılda 500 bin elektrikli araba

Tesla’nın pazar değeri dünyanın en eski otomobil üreticilerinden olan Ford ve General Motor’u geçmiş durumda. Öte yandan, araba üretim miktarı bu markaların hayli gerisinde.

Tesla geçen yıl yaklaşık 84 bin araç üretti. Bu rakam Ford ve General Motor’un yıllık satışlarının yüzde birine denk geliyor.

Musk, üretimi hızlandırarak yılda 500 bin elektrikli araba üretmeyi planlıyor.