Skip to main content

Elon Musk’ın yapay zeka projesi OpenAI, hazırladığı yeni bir yapay zeka ile birlikte en iyi Dota 2 oyuncularından Dendi’yi yenmeyi başardı.

Tesla‘nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, farklı endüstrideki yaptığı çalışmalarla ve hayata geçirdiği projelerle teknoloji dünyasının en çok konuşulan isimlerin başında geliyor.  Musk’ın 2015 yılında kurduğu, kar amacı gütmeyen yapay zeka şirketi OpenAI, son zamanlarda adına sıkça söz ettirmeye başladı.

Bugüne kadar Microsoft, Elon Musk ve Y Combinator’dan Sam Altman gibi yatırımcılardan 1 milyar dolara yakın destek almayı başaran OpenAI, Dota 2 turnuvasıyla dünyanın en iyi oyuncularına karşı sahaya çıktı.

Dota 2 turnuvası ile karşı karşıya gelen OpenAI ve oyuncu Danylo “Dendi”, yapay zeka teknolojilerinin geldiği noktayı net bir biçimde gösterdi. İki maç üzerinden, 1’e 1 şeklinde oynanan karşılaşmayı OpenAI 2-0 kazanmayı başarırken, elde edilen sonuç herkesi hayran bıraktı.

Mühendisler, gerçek zamanlı öğrenme yeteneğine sahip sistemin, Dota 2’deki profesyonel oyuncuları yenebilecek seviyeye sadece iki haftada geldiğinin altını çizdi.