Skip to main content

Elon Musk, SpaceX’in Starship’in ilk yörünge uçuşunun önümüzdeki ay gerçekleştirileceğini belirtip Ay ve Mars görevleri için heyecanını aktardı.

Elon Musk, SpaceX’in Boca Chica, Texas’ta bulunan tesislerinde gerçekleştirdiği etkinlikte konuştu. Musk’ın Starship ve Mars projesi ile ilgili bilgi verdiği etkinlik hem Musk’ın iki yıl aradan sonra kamuya açık bir şekilde yaptığı ilk açıklamayı hem de Starship’in olası Mars yolculuğunu anlatan bir animasyonu içermesinden dolayı bir hayli heyecan yarattı.

Musk, NASA’nın bir sonraki Ay’a insanlı iniş projesinde de kullanılacak olan SpaceX’in yeni nesil uzay aracı Starship hakkında bilgi verdi. Starship’in bir gün Mars’a insan taşıyabileceğini belirten Musk, süreçte çeşitli sorunlarla karşılaşabileceklerine değinirken, doğru bir hazırlanma süreci ve pek çok test uçuşundan sonra görevin gerçekleştirilebileceğine dair inancını da tekrarladı.

Falcon 9 ve Dragon roketleri ile başarılı sonuçlara imza atan ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot taşıyan SpaceX, Starship’in ilk yörünge uçuşunu önümüzdeki ay tamamlamayı planlıyor. Uçuşun yapılabilmesi için Federal Havacılık İdaresi’nin çevresel analizini tamamladıktan sonra onay vermesi gerekirken, donanımların bin kilometre doğuda, Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi’ne taşınmasının gerekebileceğini söyleyen Musk, her ihtimalde Starship’in ilk yörünge uçuşunu bu yıl içerisinde tamamlayacaklarını düşünüyor.

Videoda da görüldüğü üzere, Starship’in iki aşaması da dünyaya inişi sağlanacak ve tekrar kullanılabilecek şekilde tasarlandı. SpaceX, Falcon 9 adlı roketin ilk aşamasının inişini sağlayarak tekrar kullanabiliyor.

SpaceX, Starship’i insanlı Ay ve Mars görevlerinde kullanmayı hedeflerken, NASA halihazırda Starship’in Ay’a indirilebilecek bir versiyonunun siparişini verdi. Starship HLS adı verilen roketin Artemis III projesinde kullanılarak 2025 yılında Ay’a ulaşması ve bir kadın astronot ile beyaz olmayan bir astronotu ilk kez Ay’a götürecek araç olması planlanıyor.

Musk, Ay’a gidecek olan Starship HLS’in Mars projesi için ilk adım olduğunu, başarılı olunması halinde insanlığın gezegenler arası bir yaşama bir adım daha yaklaşılacağını düşünüyor.

Kaynak: Elon Musk’s Starship update included movie of Mars mission – Digital Trends