Skip to main content

Elon Musk’ın özel jetini takip eden bir bot geliştiren ve jetin konumunu Twitter’da paylaşan gencin hesabı platformun politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle askıya alınmıştı. Genç, Twitter’a geri döndü.

Jack Sweeney adlı 20 yaşında bir genç, Elon Musk başta olmak üzere pek çok önemli iş insanının ve ünlü ismin özel jetlerinin konumlarını paylaştığı Twitter hesabı ile bir hayli konuşulmuştu.

Elon Musk’ın 5 bin dolar karşılığında ElonJet adlı hesabını kapatmasını istediği genç, Musk’tan 50 bin dolar istemiş; Musk’ın bu meblağı vermesi hâlinde üniversiteye giderken kullanmak için bir Tesla Model 3 alabileceğini belirtmişti. Durumu değerlendireceğini söyleyen Musk, genç ile daha sonra iletişime geçmemişti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığı ile bilinen iş insanlarının uçaklarını da takip etmeye başlayan gencin ElonJet adlı hesabı, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından Twitter’ın politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle askıya alınmıştı.

Sweeney, yaklaşık 9 gün sonra tekrar platforma döndü. Sweeney tarafından açılan yeni hesap ElonJet but Delayed adını taşıyor. Gencin bu hesabı, Elon Musk’ın uçağının konumunu 24 saat sonra gösterecek şekilde ayarladığı görülüyor.

Sweeney’in takip ettiği isimler arasında Donald Trump, Jeff Bezos ve Mark Zuckerberg de bulunuyor.

Kaynak: The college student who tracked Elon Musk’s private jet is now back on Twitter under ‘ElonJetNextDay’ – Insider