Skip to main content

Elon Musk, ‘mavi tik’ satışını Twitter için önemli bir gelir kaynağı olarak görüyor. Peki Twitter’da halihazırda ‘mavi tik’e sahip kaç hesap bulunuyor?

Nisan ayında Twitter’a 44 milyar dolarlık bir teklif yapan Elon Musk, aylar süren çekişmenin ardından Twitter’ın yeni sahibi oldu. Şirketin gelirlerini artırmak isteyen Musk çeşitli yollar ararken, bu yönde atacağı ilk adım hesap onayının Twitter Blue kapsamına alınacak olması gibi görünüyor.

Bilindiği üzere Twitter, onaylı hesaplara mavi tik ekliyor. Önemli kişilerin Twitter’a başvurarak ve hesapları Twitter’ın incelemesinden geçtikten sonra sahip olabildikleri mavi tik, Elon Musk’ın planını gerçekleştirmesi hâlinde Twitter Blue kapsamına alınacak. Onaylı hesap işaretinin Twitter Blue kapsamına alınması, tüm Twitter kullanıcılarının mavi tike ücret karşılığında kavuşabilmeleri, halihazırda onaylı hesaba sahip olan kişilerin ise Twitter Blue aboneliği başlatmaları anlamına geliyor. Ek olarak, Musk, Twitter Blue’nun aylık abonelik ücretinin 8 dolara çıkarılacağını açıklamıştı.

İlk kez 2009 yılında kullanılmaya başlanan mavi tik, platformdaki önemli kişilerin hesaplarını sahte hesaplardan ayırmakta kullanılıyor. Kullanılmaya başlandığından bu yana çeşitli tartışmalara neden olan mavi tik, Statista’ya göre 2010 yılında 5 bin hesapta yer alırken, 2022 yılında mavi tik içeren hesapların sayısı 424 bini buldu.

Musk, 8 dolarlık ücretin ülkeden ülkeye alım gücüne göre değişiklik göstereceğini söylemişti. Yine de ‘mavi tik’ satışının şirket için ne kadar önemli bir gelir kaynağı olduğunu anlamak için eldeki sayılar ile bir hesap yapılabilir. Bu hesaba göre sadece halihazırda mavi tik sahibi olan 424 bin kullanıcının bu ayrıcalığı sürdürmek için aylık 8 dolar ödemeyi kabul etmesi, şirket için her ay 3 milyon 392 bin dolarlık bir gelir kaynağı yaratıyor.

Infographic: The Rise of the Blue Check | Statista

Kaynak: The Rise of the Blue Check – Statista