Skip to main content

Elon Musk’ın girişimiyle bugün dünyanın en güçlü roketi Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı.

45 yıl önce ABD’nin gerçekleştirdiği aya ilk giden insan uçuşundan bu yana Elon Musk’ın girişimiyle ilk kez bu güçte bir roket başarıyla uzaya fırlatıldı. Musk, kalkıştan önce başarı ihtimalinin yüzde 50 olduğunu belirtmişti. Bu arada SpaceX şirketinin ürettiği Falcon Heavy isimli roket ayrıca Musk’ın Tesla spor arabasını da uzaya taşıması uzay yolculuğuna olan ilgiyi artırdı. Tesla tarafından üretilen elektrikli bir spor otomobil kırmızı Roadster’ın sürücü koltuğunda SpaceX’in gömlek giysilerinden birini giymiş bir manken oturdu.

Tesla Roadster’ı uzaya taşımakta başarılı olan Falcon Heavy böylece en güçlü roket unvanını da aldı. Saturn 5’ten bu yana en yüksek taşıma kapasitesine sahip roketin ağırlığı 2 bin 250 ton.

27 tane Merlin 1D motoru taşan ve üç tane Falcon 9‘u bir araya getiren roketin kalkış anını, Florida kıyılarından binlerce kişi izledi.

Elon Musk gazetecilere açıklamasında “Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Yörüngede bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz” demişti.

Falcon Heavy roketinin kapsülünde yer alan Tesla aracının yaklaşık 6 ayda Mars’a ulaşması planlanıyor.