Skip to main content

Ünlü girişimci Elon Musk, yapay zekanın neden olabileceği risklerle ilgili önemli uyarılar yaptı, hükümetleri çok geç olmadan tedbir almaya çağırdı.

Tesla‘nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk geçen cumartesi ABD’de valileri bir araya getiren ‘National Governor’s Association’ toplantısından önce yaptığı konuşmada yapay zekanın medeniyet olarak karşımızdaki en büyük risk olabileceğini söyledi. Musk, teknolojinin gelişimini yönetmek üzere, hızlı ve kesin sonuçlu hükümet müdahaleleri yapılması için çağrıda bulundu.

Etkinliğin Nevada Valisi Brian Sandoval ile yapılan soru-cevap kısmında yaptığı konuşmada Elon Musk, yapay zeka cephesinde en son teknolojileri bildiğini dile getirdi ve “Bence insanlar bu konuda gerçekten endişe etmeliler” dedi.

Uzun süredir yapay zekanın riskleri üzerine uyarılarda bulunan Musk’ın, bu seferki sözleri hem dile getirildiği yer hem de içerdiği “yönetime çağrı” vurgusu sebebiyle durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. “Yapay zeka regülasyonlar açısından reaktif değil proaktif olunması gereken nadir alanlardan biri” sözlerini kullanan Musk, yapay zekanın gelişimine tepki verdiğimizde çok geç olabileceğinin altını çizdi.

Yapay zeka insanlığa karşı savaş başlatabilir

İş işten geçmeden önlemler almanın vehametini vurgulamak isteyen Musk, yapay zeka düzenlemeleri açısından neden geleneksel uygulamanın dışına çıkılması gerektiğini, “Yapay zeka, insan uygarlığının varlığını araba ve uçak kazalarından, sahte ilaçlardan veya kötü gıdalardan daha çok tehdit eden temel bir risk” sözleriyle açıkladı.

Musk’ın yapay zeka ile ilgili çekincelerinden biri toplumsal istikrarsızlık ve işsizliğe neden olabileceği yönünde. Daha büyük endişesi ise, dijital ağlarda yaşayan yapay zekanın insanlığa zarar vermek üzere harekete geçirilmesi. Musk’a göre, bu tür yapay zekalar “yalan haberler yapmak, gerçek e-posta adreslerini taklit ederek sahte basın bültenleri yaymak, sadece bilgiyi manipüle ederek bir savaş başlatabilir.”