Skip to main content

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’ın şirketin çalışan sayısını önemli derecede azaltacağı biliniyordu. Beklenen oldu; Musk kıyıma başladı.

Aylar süren çekişmenin ardından Twitter’ın sahibi olan Elon Musk, ilk gününde şirketin üst düzey yöneticilerinin görevlerine son vermişti. Şirketin çalışan sayısını önemli ölçüde azaltacağı bilinen Musk’ın çalışanların %75’ini işten çıkaracağı konuşuluyordu. Musk %75 iddiasını yalanlarken, 7 bin 500 çalışanı olan şirketin çalışanlarından önemli bir kısmının pozisyonlarına veda edeceğini ima etmişti. Musk, bekleneni gerçekleştirerek işten çıkarmalara başladı.

Musk’ın işten çıkarmalara başladığı yönünde haberler paylaşılmaya başlamadan önce şirket tarafından çalışanlara bir e-posta gönderildiği öğrenildi. E-postada işten çıkarmaların Cuma günü başlayabileceğine değinilmesine rağmen Musk daha fazla zaman kaybetmedi ve saatler sonra işten çıkarmalara başladı. İşten çıkarılan çalışanların iş için kullandıkları sistemlere erişimleri kesildi.

Musk’ın 3 bin 700 çalışanı işten çıkaracağı tahmin edilirken, bu işten çıkarmaların sistematik bir şekilde sürdürüldüğü gözlerden kaçmadı. İşten çıkarmalar doğudan batıya doğru yapılmaya başlanırken, bu süreci ilk öğrenenler şirketin Londra’da ofisinde çalışanlar oldu. ABD’ye geçildiğinde ise New York’tan başlandı; Kaliforniya’ya doğru yol alındı. Şirketin merkezinin de bulunduğu Kaliforniya’da görevlerini yürüten bazı çalışanlar, ekiplerinin tamamının ya da tamamına yakınının işten çıkarıldıklarını bildirdiler. Şimdiye kadar, Singapur’dan Londra’ya, New York’tan Kaliforniya’ya binden fazla çalışanın işten çıkarıldığı öğrenildi.

Şirket bazı ofislerini geçici olarak kapattığını açıklarken; New York ve San Francisco ofislerinde güvenlik görevlilerinin ofisleri gezerek kimsenin kalmadığından emin olduklarına dair bilgiler de paylaşıldı.

İşten çıkarıldıklarını Twitter üzerinden paylaşan bazı çalışanların Twitter’da geçirdikleri süreden memnun oldukları görüldü. Öte yandan, Musk’ın şirketi devralmasından bu yana çalışanların neredeyse aralıksız çalışmalarını istediği, bu sebeple pek çok çalışanın ofisten ayrılmadıkları, ofiste uyudukları biliniyor. Musk, Jack Dorsey ve Parag Agrawal tarafından getirilen “dinlenme günü”nü de kaldırdı. Dinlenme günü, tüm Twitter personelinin hafta içi bir gün çalışmayarak dinlenmelerine yönelik olarak getirilmişti.

Kaynak: Elon Musk starts layoffs at Twitter shortly after an email went out telling employees cuts would start the next day – Insider