TEKNOLOJİ

Digital Age | 13.04.2022 - 16:42

Elon Musk, Tesla’nın insansı robot üretimine 2023’te başlayacağı iddiasında

Musk, Tesla'nın insanların yapmak istemeyeceği işleri yapacak bir robot üretmeyi hedeflediğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında düzenlenen Tesla AI Day’de (Tesla Yapay Zekâ Günü) konuşan Elon Musk, Tesla’nın bir humanoid, yani insansı robot üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Tesla’nın araçlarında kullandığı yapay zekâ teknolojisi ile donatılması planlanan insansı robotun adının Tesla Bot olduğunu aktarmış; bu robotun insanların her gün yerine getirdikleri tehlikeli, tekrarlanan, sıkıcı işleri devralacağını belirtmişti.

Tesla Cyber Rodeo etkinliğinde konuşan şirket CEO’su Elon Musk, bir kez daha insansı robot ile ilgili gelişmeleri paylaştı. Musk, Optimus Sub-Prime adıyla anılmaya başlanan robotun 2023 yılında üretilmeye başlayacağının sinyallerini verirken, robotun insanların yapmak istemeyeceği görevleri üstleneceğini tekrarladı; robotun dünyayı otomobillerden daha fazla dönüştüren bir güç haline geleceğini düşündüğünü de aktardı. Musk ayrıca, güvenliği öncelediklerini söyleyerek insanlığın Terminator serisinde tasvir edilen bir durum ile karşılaşmayacağı konusunda da espri yaptı.

Tesla henüz çalışan bir prototipe sahip olmasa da Cyber Rodeo etkinliğinde sergilenen bir model, robotun tasarımının nasıl olacağı hakkında fikir veriyor. Model, 172 santimetre uzunluğunda ve 56 kilo ağırlığında.

Kaynak: elon musk says tesla humanoid robot will go into production in 2023 – designboom