Skip to main content

Tesla, PayPal ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın, 2013 yılındaki taşımacılık alanındaki girişimi Hyperloop One, Richard Branson‘un sahibi olduğu Virgin şirketiyle işbirliğine gidiyor.

Yolcu taşımacılığında yeni bir çığır açacak Hyperloop projesi, hava, deniz, kara ve demiryollarının ardından “beşinci ulaşım biçimi” olarak nitelendiriliyor.  Hyperloop, yolcuları taşıyan kapsüllerin bir yerden diğerine fırlatılması için hava basınçlı tüplerden oluşan bir ulaşım sistemi. “passive magnetic levitation” teknolojisini kullanarak bu alandaki çalışmalarını yürüten Hyperloop One, Richard Branson‘un sahibi olduğu Virgin şirketiyle birlikte anlaşma kapsamında artık “Virgin Hyperloop One” olarak isimlendirilecek.

Hyperloop teknolojisi, sürtünme olmadan bir boru içerisinde ilerleyen kapsüllerden oluşuyor. Şehirler arası ulaşımda yeni bir devir yaratacağı düşünülen Hyperloop, trenin harcadığı gücün sadece yüzde 5’iyle saatte 1200 km’lik hıza çıkabiliyor. Yeni ortaklık ile Hyperloop One’ın yönetim kurulunda yer alacak olan Richard Branson’ın bu anlaşma için ne kadar ödediği şimdilik açığa çıkmış değil.

Hyperloop teknolojisi ile birlikte, 600 km civarındaki mesafeyi 30 dakika gibi bir sürede katedilebilecek. Bu mesafe arabayla 6 saat kadar ve uçakla 2 saat kadar sürüyor.