TEKNOLOJİ

Savaş Önemli | 17.03.2021 - 11:45

Elon Musk kendini Tesla’nın “Tekno Kralı” ilan etti

Tesla’nın CEO'su Elon Musk’ın artık yeni bir unvanı daha var. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na hafta başında sunulan bir belgeye göre Musk’ın kendisine resmen "Technoking" unvanını verdiği ortaya çıktı.

Son haftalarda kripto paralarla ilgili yaptığı paylaşımlarla gündemden düşmeyen Elon Musk yine çok konuşulacak bir gelişmeye imza attı. Musk, Tesla’daki CEO unvanına resmen yeni bir unvan daha ekledi. Buna göre Musk bundan böyle Tesla’daki CEO’luk görevi yanında “Technoking of Tesla” yani “Tesla’nın Tekno Kralı” olarak da anılacak. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) hafta başında sunulan bir belgede görülen Musk’ın yeni unvanı ile ilgili bu bilginin yanında şirketin CFO’su Zach Kirkhorn’a “Master of Coin” (Para Ustası) unvanı verildiği de dikkat çekiyor. Bu durum akıllara bir dönemin popüler dizisi “Game of Thrones”da geçen Westeros evreninde kralın ya da kraliçenin saymanına verilen “Master of Coin” unvanını akıllara getiriyor. Tabi esas meselenin şirketin bu yılki 1.5 milyar dolarlık (1.1 milyar sterlin) Bitcoin satın alması olduğu da ortada. Musk’ın ve Kirkhorn’un yeni unvanlarının detayları ise henüz belli değil.

Zamanlaması manidar

Diğer yandan bu unvan meselesinin bir Tesla yatırımcısının Musk ve şirkete bir dizi “düzensiz” ve “yasadışı” tweet nedeniyle dava açmasından sadece günler sonra gelmesi de ilginç.

Hatırlanacağı üzere Chase Gharrity’nin avukatları, Musk’ı on milyonlarca takipçisine Tesla’nın mali durumu hakkında yanlış beyanlarda bulunmakla suçlamıştı. Geçen yıl Mayıs ayında Musk, Tesla’nın hisse senedi değerinin “çok yüksek” olduğunu iddia eden bir tweet paylaştı. Yorumları, şirketin piyasa değerinin o sırada 13 milyar dolar azalmasına neden oldu.