Skip to main content

Elon Musk, kişisel servet kaybıyla Guinness Dünya Rekoru kırdı. Guinness’e göre Musk ‘tarihin en büyük kişisel servet kaybı yaşayan insanı’.

Guinness Cuma günü yaptığı basın açıklamasında, Tesla ve Twitter CEO’su Elon Musk’ın Kasım 2021’den bu yana parasının çoğunu kaybettiğini ve “tarihteki en büyük kişisel servet kaybı” dünya rekorunu kırdığını söyledi.

Guinness, Forbes’un Musk’ın 182 milyar dolar kaybettiğini değerlendirmesinin ardından rekoru bildirdi, ancak diğer kaynaklar bunun aslında 200 milyar dolara yakın olabileceğini öne sürüyor.

Forbes’a göre Musk’ın net değeri 2021’de 320 milyar dolar olan zirveden Ocak 2023 itibarıyla 138 milyar dolara düştü. Musk’ın servetinin çoğundan sorumlu olan Tesla hisseleri 2022’de %65’ten fazla düştü. Ağustos ayında Musk, Twitter’ı satın almadan önce yaklaşık 7 milyar dolar değerinde Tesla hissesi sattı. Tesla’nın sert düşüşü, Musk’ın Ekim ayında Twitter’ı satın almasından sonra hız kazandı. Forbes’un milyarderler listesine göre, aynı zamanda Space X’in CEO’su olan Musk, Aralık ayında dünyanın en zengin insanı unvanını kaybederek Fransız holdingi LVMH’nin kurucu ortağı ve CEO’su Bernard Arnault ve ailesinin ardından ikinci oldu.

Musk’tan önce, en büyük kişisel servet kaybı rekoru, 2000 yılında Softbank’ın kurucusu ve CEO’su Masayoshi Son tarafından kırılmıştı. Guinness’e göre Son, 58.6 milyar dolar kaybetmişti.

Kaynak: Elon Musk now holds world record for largest loss of wealth ever, Guinness says – Yahoo Finance