Skip to main content

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Tesla marka araçların artık doğrudan Bitcoin ile satın alınabileceğini açıkladı.

Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla geçtiğimiz haftalarda 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın almıştı. Sadece Bitcoin yatırımı yapmakla kalmayan Tesla, ilerleyen dönemlerde Bitcoini bir ödeme yöntemi olarak kabul edebileceğini de paylaşmıştı.

Elon Musk Bitcoin ile Tesla alınabileceğini açıkladı

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada müşterilerin Tesla satışlarında ödemeleri Bitcoin üzerinden de yapabileceklerini duyurdu. Tesla’nın internet sitesinde de Bitcoin yoluyla ödeme yapmak isteyenler için bir rehber de yayınlandı.

Musk, “Tesla yalnızca dahili ve açık kaynaklı yazılım kullanıyor ve Bitcoin’leri doğrudan çalıştırıyor. Tesla’ya ödenen Bitcoin, para birimine dönüştürülmeksizin Bitcoin olarak saklanacak. Bitcoin ile ödeme özelliği, ABD dışında bu yılın sonlarında kullanılabilecek” ifadelerini kullandı.

Tesla’nın Amerikan sermaye piyasaları regülatörüne (SEC) 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını duyurmasından sonra, Bitcoin fiyatları yüzde 22 artarak yatırımcısının yüzünü güldürmüştü. Elon Musk’ın yeni açıklamasının Bitcoin’e olan etkisini önümüzdeki zamanlarda göreceğiz.