Skip to main content

Elon Musk, Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in daveti üzerine Avusturya’da yapılan toplantıya video konferans yöntemi katıldı.

Volkswagen’in Avusturya’da düzenlediği toplantıya video konferans yöntemi ile katılan Elon Musk, Tesla’nın tedarik zincirini nasıl düzenlediği hakkında konuştu.

Toplantı hakkında Elon Musk’ın da dahil olduğu bir fotoğraf paylaşan Diess, şirketin bir dönüm noktasında olduğunu ve bunun büyük bir sorumluluk getirdiğini söyledi. Diess ayrıca, Avusturya’daki toplantının ardından paylaştığı tweette Musk’a “sizi yakında Grünheide’de ziyaret edeceğiz” diyerek Tesla’nın Almanya’da yakında açacağı fabrikaya atıfta bulundu.

Musk’un Diess’in daveti üzerine bu toplantıya katılması, iki CEO arasındaki dostluğun bir başka yansıması olarak görüldü.

Herbert Diess, bu yılın Ocak ayında açtığı Twitter hesabından paylaştığı ilk tweetinde Elon Musk’a takılmış, VW ID.3’ün iki Avrupa pazarındaki üstünlüğünden bahsettikten sonra üretken diyaloga devam etmek istediğini belirtmişti.

Elon Musk’un yönetim tarzı hakkında konuştuğu ve çeşitli tavsiyeler verdiği öğrenildi. Musk, mühendislikten gelen bir yönetici olarak araç üretimine ve tedarik zincirine odaklanmakta.

Project Trinity adıyla bir yenilenme sürecine giren Volkswagen, nasıl daha hızlı bir işleyiş sağlayabileceği üzerine çalışmakta iken Tesla’nın Almanya’da kurduğu fabrika ile elektrikli otomobil konusunda direkt olarak rekabete girecek.

Diess, Elon Musk ile dostluklarının ve bu buluşmanın ertesinde “en büyük rakibimizin bile dönüşüme tüm gücümüzü verdiğimizde başaracağımızı söylemesi mutluluk verici” açıklamasını yaptı. Ayrıca, Tesla ile ilgili olarak, çip tedariki ile ilgili yaşanan sorunları Tesla’nın kendi yazılımını üretmesinden dolayı kolaylıkla aştığını ekleyen Deiss, 2-3 haftada yeni bir yazılım üretebilmelerinin farklı çipler ile çalışmalarına olanak sağladığını aktararak Tesla’nın yaklaşımını “etkileyici” olarak nitelendirdi.

Kaynak: Tesla CEO Elon Musk Tells VW Execs How to Streamline Supply Chain – Business Insider