Skip to main content

Elektrik hattını internet ağına dönüştüren powerline adaptörler, kablo döşemeden yüksek performansa ulaşmayı sağlıyor. Türkiye’de powerline adaptör teknolojisinin yeterince yaygın olmadığını dile getiren TP-LINK, kullanımının giderek artacağını öngörüyor. Avrupa’da çok yaygın…

Elektrik hattını internet ağına dönüştüren powerline adaptörler, kablo döşemeden yüksek performansa ulaşmayı sağlıyor. Türkiye’de powerline adaptör teknolojisinin yeterince yaygın olmadığını dile getiren TP-LINK, kullanımının giderek artacağını öngörüyor.
Avrupa’da çok yaygın kullanılan, elektrik hattının internet hattı olarak da kullanılması Türkiye’de henüz yeni kullanılmaya başlanılan bir teknoloji. Hem kablo sorununu ortadan kaldıran hem de ek bir yatırıma gerek duymadan internet ağını evin/ofisin her noktasına taşıyabilen bu çözüm, çok da pratik olarak uygulanabiliyor.
Türkiye’de powerline adaptör kullanımı artacak
TP-LINK Türkiye Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer, 2012 yılında Avrupa pazarında satılan ağ ürünlerinin yüzde 11’ini powerline adaptörlerin oluşturduğunu belirtiyor. Buna karşın Türkiye pazarında bu oranın sadece binde 5’te kaldığını söyleyen Dinçer, bunun en önemli nedeni olarak tüketicilerin böyle bir çözümün de olduğunu bilmemelerini gösteriyor. 
Önümüzdeki dönemde ise bu ürünlerin Türkiye’de de yaygınlaşacağını öngördüklerini söyleyen Dinçer, Türkiye’de son yıllarda hızla artan yeni binaların kullanımının bu çözümü cazip hale getireceğini belirtiyor.
Yeni deprem yönetmeliğine göre yapılan binalarda iç duvarların daha kalın olması nedeniyle, kablosuz internet bağlantısında sorunlar olabildiğini belirten Dinçer, buna karşın yeni binaların elektrik hatlarının eski binalara oranla daha kaliteli olduğunu; bunun da powerline ürünlerinin performansını yükselttiğini vurguluyor. 
Avantajları
Elektrik hattının internet ağı olarak kullanılması, özellikle büyük ve katlı evler ile ofislerde ağ kurma konusunda yarar sağlıyor. Bu uygulama, her noktaya kablo çekmek istenmediği durumlarda devreye giren kablosuz ağ çözümlerine hem alternatif hem de tamamlayıcı bir çözüm olarak ortaya çıkıyor. Powerline adaptörler, kalın duvarlar, katlar arası erişim sorunu gibi kablosuz internetten istenen verimin alınamadığı yerler için uygun, ucuz ve kolay uygulanan bir yöntem oluşturuyor. İnterneti elektrik prizi olan her noktaya kablosuz olarak kolayca ve herhangi bir ayar yapmaya gerek kalmaksızın götürmeye yarayan bu cihazlar, özellikle çocuklarının odasında kablosuz ağ olmasını istemeyen aileler için alternatif çözüm oluşturuyor.