Skip to main content

Şu an Kanada University of British Columbia’da (UBC) makine mühendisliği öğrenimi gören Yosi Kohen Kutucu ve Kuthan Çelebi, el parmakları olmayanlar için bilgisayar faresi geliştirdi. İkili, ürün geliştirmede ilham kaynaklarını ve ürünün özelliklerini anlattı.

Kanada University of British Columbia’da (UBC) makine mühendisliği öğrenimi gören Yosi Kohen Kutucu ve Kuthan Çelebi’nin geliştirilmekte olduğu yardımcı cihaz, el parmaklarını kullanamayan insanların başkasından yardım alarak, 10-15 sn içerisinde kolayca ürünü yerleştirdikten sonra, bileklerini veya kollarını sağa sola çevirerek farede sağ/sol tık yapmalarına olanak sağlıyor. Kolay kullanımının yanı sıra ürün ekstra parçalar içermeyen sade ve ergonomik tasarımıyla normal bir bilgisayar faresi kullanmaktan farksız bir deneyim sunuyor. Ürünün yaratıcısı Yosi Kohen Kutucu; fonksiyonel bir ürün tasarlamanın yanı sıra, kullanıcı deneyimi ve rahatlığının; ürünün tercih edilip, bir “proje” olarak kalmak yerine insanların gündelik yaşamında gerçekten faydalı olması için çok önemli olduğunu söylüyor. Öte yandan, ürünle ilgili henüz seri üretim aşamasına geçilmedi. Aldığımız bilgiye göre tam sayısını bilmemekle beraber ürünü şu ana dek 40-50 kişi kullanmış.

Bize ilham veren ne idi?

“Gündelik hayatta hepimizin kullandığı ürünler tasarlanırken, piyasadaki ürünler genellikle ortalama kullanıcı profilini düşünerek tasarlanıyor. Bu nedenle herkesin kullanması icap eden bazı ürünler, fiziksel engelleri olan insanlar için uygun şekilde tasarlanmayabiliyor. Biz de bu durumu iyileştirmek için geliştirebileceğimiz bir ürün olup olmadığını düşündük. Yaptığımız kısa bir araştırma sonucu, bazı insanların bilgisayar faresi gibi yaygın bir aleti kullanmakta güçlük çektiğini öğrendik. Ana ilham kaynağımız bu oldu.”