Skip to main content

‘Sadece eğitim dünyası’ ile ilgili sonuçların bulunabileceği, sakıncalı içeriği filtreleyen, kapsamlı özellikleri ile sınıf seviyesinde arama yapabilen eğitsel arama motoru www.egitim.com açıldı.   Yüzde yüz Türk Telekom iştiraki Sebit Eğitim ve Bilgi…‘Sadece eğitim dünyası’ ile ilgili sonuçların bulunabileceği, sakıncalı içeriği filtreleyen, kapsamlı özellikleri ile sınıf seviyesinde arama yapabilen eğitsel arama motoru www.egitim.com açıldı.
 
Yüzde yüz Türk Telekom iştiraki Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ, eğitim dünyasına bir yenilik getirdi. Vitamin ile ilköğretim, lise öğrenci ve öğretmenleri için kapsamlı ve zengin online eğitim içeriği sunan Sebit’in yeni projesi ‘Eğitsel Arama Motoru’: Egitim.com (www.egitim.com).
 
Aramalarda pratiklik
Sebit’in yazılım uzmanları tarafından geliştirilen eğitsel modelle, sadece eğitimle ilgili sonuçlar ayrıştırılıyor. Titiz çalışmalar sonucunda geliştirilen bu model, üç ayrı aşamada filtreleme özelliği ile internette bulunan tüm içerikleri analiz ederek, güvenilir eğitsel içeriği kullanıcının karşısına çıkarıyor. Bu filtreleme sisteminden geri dönen zararlı ve ilgisiz içerikleri ise kullanıcı görmüyor. 
Örneğin, metallerle ilgili bir arama yapan kullanıcının karşısına müzik türü olarak ‘heavy metal’le ilgili bir sonuç çıkmadığından, benzeri elemelerin neden olduğu zaman kaybı da ortadan kalkmış oluyor.
 
Dünyadaki ilk online güncellenen eğitim arama motoru olma özelliğine de sahip olan Egitim.com, sonradan eklenen içerikleri de denetleyip filtreleyerek kullanıcının karşısına çıkarıyor. 
 
Egitim.com’da bulunmayan tek özellik ise ‘ödev arama’. Sebit yetkilileri, bu bilinçli uygulamanın öğrencileri hazır, kopya ödev alışkanlığından uzak tutma ve onlara gerekli içeriği sunarak kendi araştırma becerilerinin gelişmesine olanak tanıma amacına hizmet ettiğinin altını çiziyorlar.