Skip to main content

Volkswagen tüm dünyada fenomen haline gelen Beetle model otomobillerinin üretimine son vereceğini duyurdu.

Türkiye’nin “tosbağa”sı, Fransa’nın “uğurböceği”, ABD’nin “böceği” Beetle’ların üretimine 2019 yılında son veriliyor. Alman otomotiv devi Volkswagen‘ın ABD temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, halen 3’üncü nesil modelleri piyasada olan aracın üretimine gelecek yıl temmuz ayına kadar devam edilecek.

Volkswagen’ın Kuzey Amerika CEO’su Hinrich Woebcken, dünyanın dört bir yanında hayranları ve koleksiyonerleri olan aracın yakın gelecekte yeniden piyasaya sürülmesinin planlanmadığı belirtti ama “Asla, asla dememek lazım” diye de ekledi. Efsane otomobil jübilesini yapmadan önce “Son Sürüm” isimli özel serisi piyasaya sürülecek.

1938 yılında Avusturyalı mühendis Ferdinand Porsche tarafından Adolf Hitler’in isteği üzerine tasarlanan ve Volkswagen’in ürettiği ilk araç olan Bettle, 20’nci yüzyılın ikinci yarısında dünya çapında üne kavuştu. 21,5 milyondan fazla satılarak dünyanın en çok satan modeli olan Volkswagen Beetle’ın 1998’de ‘New Beetle’ adıyla yeni bir versiyonu piyasaya sürüldü.

Bir efsaneye son vermeye hazırlanan Volkswagen, önümüzdeki dönemde büyük boyutlu aile tipi araçlar ve elektrikli otomobil üretimine odaklanmak istiyor.