OYUN

Mehmet Aras | 27.03.2017 - 13:39

Dying Reborn VR: I Want to Play a Game [İnceleme]

Oasis Game’den PlayStation VR’ın hakkını veren, beyin yakan bulmacalara sahip bir korku-hayatta kalma oyunu.

Özellikle Saw (Testere) filmiyle birlikte, bilinmeyen bir yerde uyanan, hiçbir şey hatırlamayan bir karakterin hayatta kalma çabasını işleyen bir konsept aldı başını yürüdü. Bu konsepti sinemada ve edebiyatta sayısız kez gördük. Ara ara oyun dünyasında da denk geldiğimiz oluyor. Dying Reborn işte bu konseptin izinden gidenlerden. Ancak, gücünü ucuz ‘scare cam’lerden ya da şiddet pornosundan ziyade gerçekten düşünmenizi isteyen bulmacalarından alıyor.

Hafızamızı kaybetmiş bir şekilde, daha önce görmediğimiz bir odada gözlerimizi açıyoruz. Odanın içinde çok bir şey yok. Bir yatak, kilitli iki tane kapı, parmaklıklarla kapatılmış pencereler, küçük bir dijital saat, çeşitli tablolar, bozuk yayın veren eski bir televizyon, bir adet piyano… Dying Reborn size bir şey vermiyor. Herhangi bir açıklama yapmıyor. Oyun başlar başlamaz sadece o odadan çıkmak istiyorsunuz. Çıkabilmek de sizin becerinize kalmış. Odanın çeşitli yerlerine saklanmış ipuçlarını birleştirerek kendinize bir yol çiziyorsunuz. Dying Reborn bu konuda elini çok sıkı tutuyor. Oyuncunun zekasına en ufak bir hakaret yok. Aksine ona çok güveniyor. Bu da tabi bir yerden sonra oldukça zorlayıcı bir deneyime dönüşüyor.

Biz odalardan çıkmak için bulmacaları çözmeye çalıştıkça, bir yandan da bize tekinsiz bir yerde olduğumuzu asla unutturmuyor Dying Reborn. Her an her şeyin olabileceğini iliklerimize kadar hissettiriyor. Ben oyun esnasında o endişe hissini fazlasıyla hissetim. Bunun PlayStation VR’a çok güzel bir şekilde port edilmesinin de etkisi büyük.

VR demişken, Dying Reborn’un iki versiyonu mevcut: Normal ve VR. Ben Dying Reborn VR’ı oynadım. Dying Reborn VR’ın PlayStation VR’a gelmiş en doğru oyunlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Üstelik 29.99 TL’lik PlayStation Store fiyatı da şaşırtıcı derecede uygun. Fiyat – performansı üstü düzeyde yani.

Oyunun senaryosuyla ya da diğer ayrıntılarıyla alakalı çok daha fazla açık vermek istemiyorum. Oyun hakkında hiçbir şey bilmeden başlamak, size müthiş bir deneyim sunacaktır emin olabilirsiniz. Şu aralar iyi bir VR oyunu arıyorsunuz gözünüz kapalı Dying Reborn VR’ı alabilirsiniz. Normal versiyonun da VR’dan aşağı kalır yanı olduğunu düşünmüyorum. Oyun süresi biraz kısa ama çıkan PSVR oyunlarının hepsinde aynı sıkıntı yok mu zaten?

Puan: 70