POPÜLER

Sebla Kutsal | 09.06.2017 - 14:03

Dünyanın en zengin iki insanının ortak sırrı

Forbes'un her yıl açıkladığı dünyanın en zengin isimleri listesinde ilk iki sırada bulunan Bill Gates ve Warren Buffet, sohbetleri sırasında başarılarının ardındaki ortak noktayı açıkladı.

ABD’nin en büyük ev eşyası üreticilerinden Nebraska Furniture Mart’ın Omaha’daki showroom’u, dünyanın en zengin iki insanı ve aynı zamanda arkadaş olan Bill Gates ve Warren Buffet‘ın ziyaretiyle ilginç bir diyaloğa sahne oldu.

Mağazada gezinirken sıra yatak test etmeye gelince, Buffet’ın Gates’e “Benim asıl mesleki hedefim yatak şilteleri deneyen biri olmaktı. Harika bir iş olduğunu düşünürdüm” demesi üzerine gelişen konuşma sırasında, iki iş adamı da başarılarının nedeninin “sevdikleri işi yapmak” olduğu konusunda hemfikir oldu.

Buffet: Başarı tutkuyla ilgili

“Microsoft’u kurmak inanılmayacak kadar eğlenceliydi” diyen Gates’e cevaben Buffet; sevdiğin mesleği tercih etmenin çok önemli olduğunu söyledi. Buffet, “Başarılı olmak, yaptığın şey için tutku duymakla ilgili. Bir kişi ortalama bir zekâya sahip olsa dahi, eğer yaptığı işe karşı inanılmaz bir tutkusu varsa ve bir sonraki engelin ardını göremeyen insanları bile birlikte ilerlemeye ikna edebiliyorsa, bir şeyler başaracaktır” diye ekledi.

İlginç sohbet Gates Notes’ta yayında

Ünlü iş adamlarının Nebraska Furniture Mart ziyaretleri, Gates’in ‘Gates Notes’ adlı Youtube kanalında video olarak (Warren Buffet ile Yatak Denemek) yayımlandı.

Forbes’un listesine göre, Microsoft’un kurucularından Bill Gates, 86 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı. Nebraska Furniture Mart’ın da sahibi olan ünlü yatırımcı Buffet ise 75,6 milyarlık servetiyle dünyanın en zengin ikinci insanı.