İŞ DÜNYASI

H.Kerem Fındık | 09.06.2017 - 10:50

Delivery Hero halka açılmaya hazırlanıyor

Yemeksepeti’nin de sahibi olan Delivery Hero, uluslararası alanda büyümek için halka açılacağını duyurdu.

Online yemek teslimat platformu Delivery Hero önümüzdeki aylarda halka açılmaya hazırlanıyor. Girişim 6 Haziran’da bir açıklama paylaştı ve  piyasa şartlarına bağlı olarak Frankfurt Borsası’nda halka açılmak için başvuracaklarını bildirdi. Halka arza ilişkin görüşlerini aktaran Delivery Hero Kurucu Ortağı ve CEO’su Niklas Östberg, Delivery Hero’nun kuruluşundan bu yana sürekli bir büyüme gösterdiğini söylüyor ve halka arzdan elde edecekleri fonu uluslararası büyümeleri için kullanacaklarını ifade ediyor.

Delivery Hero 450 milyon Euro’luk hissesini satacak

Delivery Hero’nun halka arzda 450 milyon Euro tutarında hisseyi halka arz edeceği belirtiliyor. Şu an itibariyle Rocket Internet, Delivery Hero’nun hisselerinin yüzde 35’ini dolaylı şekilde kontrol ediyor. Yüzde 10’luk hissenin sahibi ise Naspers. Reuters’da yayımlanan bir haberde ise Delivery Hero’nun her siparişten ortalama 1,6 Euro komisyon aldığını da not etmiş olalım. Bu da, siparişin yaklaşık yüzde 10-11’ine denk geliyor.

2016’da 197 milyon siparişe aracılık

2011’de kurulan Delivery Hero, bugün 40’ten fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve 6 binden fazla çalışana sahip. Girişim, 2016’da 150 binden fazla restoranda 197 milyon siparişe aracılık ettiğini ve 347 milyon Euro gelire ulaştığını kamuoyuna duyurdu. Delivery Hero, en son Mayıs ayının son günlerinde Kuveytli yemek dağıtım start-up’ı Carriage’ı satın alarak, Ortadoğu’daki varlığını güçlendirmişti.

Kaynaklar: Delivery resmî açıklaması ve Reuters