TEKNOLOJİ

H.Kerem Fındık | 28.06.2017 - 09:48

Dünyanın en akıllı 50 firması açıklandı

MIT Technology Review dergisi dünyanın en akıllı firmalarını sekizinci kez açıkladı. Listede geçen yıl da olduğu gibi, bu yıl da ABD egemenliği söz konusu.

Massachusettes Institute of Technology’nin (MIT) yayımladığı Technology Review dergisi 2017 yılının en akıllı 50 firmasını açıkladı. Derginin araştırmasında yenilikçi teknolojileri etkin iş modelleriyle birleştirme ölçütünü öne çıkaran firmalara vurgu yapılıyor. Araştırmaya göre, listenin ilk sırasında Nvidia yer alıyor. Nvidia gelirlerinin önemli bir ekran kartlarında elde etse de, yapay zekâ alanındaki projeleriyle de dikkat çekiyor. İkinci sırada SpaceX ve üçüncü sıradaysa Amazon yer alıyor. 23andMe dördüncü olurken, Google’ın çatı şirketi Alphabet beşinci olarak karşımıza çıkıyor.

Technology Review’un listesine adaylık için ilginç başvuru süreci

Technology Review’in listesine baktığımızda ABD ağırlığı göze çarpıyor. ABD’den 31 (Nvidia, SpaceX, Amazon, 23andMe, Alphabet, First Solar, Kite Farma, Intel, Quanenergy Systems, Apple, Carbon, Ionis, Ilumina, Facebook, Udacity, Rigetti Computing, Kindred AI, Tesla, Salesforce, Snap, Desktop Metal, Gamalon, Bluebird Bio, General Electric, Veritas Genetics, Merck, Regeneron, IBM, Spark Theraupeutics, ForAllSecure ve Microsoft), Çin’den 7  (iFlytek, Tencent, Face++, DJI, Alibaba, Ant Financial ve Baidu), Almanya’dan 2 (Adidas ve Daimler), İngiltere’den 2 (Oxford Nanopore ve Blueprism), Tayvan’dan 2’şer firmayla (Foxconn ve HTC) ve İsviçre (Sophia Genetics), Nijerya (Jumia), Kenya (M-KOPA), Danimarka (Vestas Wind Systems) ve Arjantin’den ise birer firma (MercadoLibre) yer alıyor.

Technology Review bu listeyi 2010 yılından bu yayımlıyor.  Listeye girebilmek için herhangi bir resmî prosedür bulunmadığı gibi Ar-Ge harcamaları ya da patent sayıları gibi veriler de dikkate alınmıyor. Bir firmayı listeye aday göstermek istiyorsanız, pitches@technologyreview.com adresine gerekçelerinizle birlikte göndermeniz yeterli oluyor. Başvuru için herhangi bir son başvuru tarihi bulunmuyor. Derginin editörleri her yıl firmaları dikkatli şekilde takip ederek listeye son şeklini veriyor.