Skip to main content

Copenhagenize.com adresinde 2013’ün bisiklete dost 20 kenti (Index of Bike Friendly Cities) açıklandı.   Copenhagenize.com sitesinde belirlenen bisiklete dost 20 kent listesinde ilk sırayı Hollanda’nın başkenti Amsterdam kenti aldı. İkinci sırada…

Copenhagenize.com adresinde 2013’ün bisiklete dost 20 kenti (Index of Bike Friendly Cities) açıklandı.  

Copenhagenize.com sitesinde belirlenen bisiklete dost 20 kent listesinde ilk sırayı Hollanda’nın başkenti Amsterdam kenti aldı. İkinci sırada Danimarka’nın başkenti Kopenhag, üçüncü sırada yine bir Hollanda kenti Utrecht alırken; dördüncü sırayı ise İspanya’nın Endülüs (Andalucía) bölgesinin en büyük kenti Seville ile Fransa’nın Bordeaux kenti ise paylaştı. Beşinci sırayı da Fransa’nın altıncı büyük kenti Nantes ile Belçika’nın Antwerp kenti paylaştı. 
Liste şöyle devam ediyor: altıncı sırada Eindhoven (Hollanda), yedinci sırada Malmö (İsveç), sekizinci sırada Berlin (Almanya), dokuzuncu sırada Dublin (İrlanda) ve onuncu sırada ise Japonya’nın başkenti Tokyo yer alıyor. 11’inci sırayı Munich (Almanya), Kanada’nın Montreal kenti ve Nagoya (Japonya) ile paylaşırken; 12’nci sırada Rio(Brezilya), 13’üncü sırada Budapeşt (Macaristan), 14’üncü sırada ise Paris (Fransa) ile Hamburg (Almanya) yer aldı.  
Kentlerde bisiklet altyapıları ile ilgili tasarım ve araştırmalar yapan Copenhagenize Design Co, neden böyle bir sıralama yaptığına dair, site üzerinde şu açıklamayı paylaştı: 
“Bisiklet altyapısına yapılan yatırım, kentlerin daha modern ve akıllı hale gelmesinde büyük rol oynuyor. Danimarka’da yapılan çalışmalara göre; bisikletle alınan her kilometrede 23 sent net kar elde ediliyor. Araba ile gidilen her kilometrede ise net kayıp 16 sent oluyor.”