CİHAZLAR

DigitalAge | 15.06.2015 - 18:06

Dünya nüfusunun yüzde 70’i 2020’de akıllı telefon kullanacak

Ericsson’un en son yayınladığı Mobilite Raporu’na göre; 2020’ye kadar dünyanın yüzde 70’i akıllı telefon kullanacak

Ericsson‘un en son yayınladığı Mobilite Raporu’na göre, gelişmiş mobil teknolojiler 2020’ye kadar günlük hayatımızın sıradan bir parçası haline gelecek. Akıllı telefon kullanıcı sayısı iki katından fazla artarak 6,1 milyar’a çıkacak, dünya nüfusunun yüzde 70’i akıllı telefon kullanacak ve dünyanın yüzde 90’ı mobil geniş bant ağları ile kapsanacak.

Mobil trendleri kapsamlı olarak değerlendiren rapor, gelişmiş pazarlarda kişi başına düşen cihaz sayısının giderek arttığını gösteriyor. Gelişmekte olan bölgelerde ise, akıllı telefon kullanımı gittikçe artıyor. 2020 yılına kadar bu artışın yüzde 80’inin, Asya Pasifik, Ortadoğu ve Afrika’dan geleceği tahmin ediliyor.

2020’ye kadar 26 milyar adet bağlı cihaz

Raporda, sürekli çeşitlenen uygulamalar, düşen modem maliyetleri ve oluşan yeni iş modellerinin birleşkesi, bağlı cihazların büyümesindeki önemli faktörler olarak öne çıkıyor. Buna ek olarak, uygulamalar için yeni kullanım alanları oluşuyor ve bu da bağlı cihazların daha hızlı gelişmesine olanak tanıyor. Ericsson’a göre bu minvalde 2020’ye kadar bağlı cihaz sayısı 26 milyar olacak ve bu da 2020yılı için koyulan 50 milyar bağlı cihaz vizonuna doğru ilerlendiğini gösteriyor.

Video, mobil trafiğin yüzde 60’ını oluşturacak, içerikler videoya kayacak

Video tarafında ise, 2020 yılına kadar, mobil video trafiğinin her yıl yüzde 55 büyüyeceği ve bu sürenin sonunda videonun tüm mobil veri trafiğinin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturacağı değerlendiriliyor. Büyüme, içeriği elde etme tercihini videodan yana kullananlar ile haber, reklam, sosyal medya gibi online içeriklerin videoya kaymasıyla gerçekleşecek.

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Japanexperterna.se