Skip to main content

Dünya Kupası’nda dün son 16 grubuna kalan takımların maçları sona erdi ve çeyrek finalistler beli oldu. Türkiye’nin yer almadığı turnuvayı TV’nin yanı sıra online olarak da seyretmek mümkün. IAB Türkiye Internet Ölçümleme Araştırmasını hazırlayan Gemius Türkiye’den Dünya Kupası’nın online seyredilme karnesini aldık.

14 Haziran’da başlayan Dünya Kupası bütün hızıyla devam ediyor. Bu yıl Rusya’da gerçekleştirilen Dünya Kupası 21. kez futbolseverleri bir araya getiriyor. Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA)  tarafından organize edilen turnuva, 2014’te Brezilya’da futbolseverlerle buluşmuştu. FIFA rakamlarına göre, Brezilya’daki turnuva 12 şehirde 3 milyon 429 bin seyirci maçları stadyumlarda seyretti.

14 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasındaki şampiyonada bu sene Türkiye yer almıyor. Turnuvayı TV ve online ortamdan takip eden Türk seyircilerin online’daki seyir alışkanlıklarını mercek altına aldık. Öncelikle ilgili verileri aldığımız IAB Türkiye Internet Ölçümleme Araştırması rakamlarının PC platformunu yansıttığını aktaralım. IAB Türkiye Internet Ölçümleme Araştırmasını hazırlayan Gemius Türkiye’nin Digital Age için derlediği veriler trtspor.com.tr sitesinden alındı ve kullanıcı sayısı, sayfa görüntüleme sayısı, cinsiyet dağılımı ve yaş dağılımı ölçütlerine dayanıyor. Ayrıca ölçümleme için Dünya Kupası’nın başlamasından önceki hafta (4-10 Haziran), Dünya Kupası’nın başladığı hafta (11-17 Haziran) ve Dünya Kupası’nın başlamasından sonraki hafta (18-24 Haziran) olmak üzere üç haftalık periyodun belirlendiğini not edelim.

Gerçek kullanıcı sayısı

Bu kriterde turnuvadan önceki hafta olan 4-10 Haziran’da gerçek kullanıcı sayısı 45 binin biraz üzerindeyken, ilk haftada (11-17 Haziran) gerçek kullanıcı sayısı 213 bine yaklaşıyor. Trtspor.com.tr’nin turnuvanın ikinci haftasında (18-24 Haziran) performansı zirve yapıyor ve gerçek kullanıcı sayısı 369 seviyesine geliyor.

Sayfa görüntüleme sayısı

Sayfa görüntüleme sayısında şampiyonadan önceki hafta olan 4-10 Haziran’da 97 binin üzerinde olan, ilk hafta sonunda (11-17 Haziran) 1 milyonun üzerine çıkıyor. 18-24 Haziran haftasında ise sayfa görüntüleme sayısı, ilk haftayı ikiye katlıyor ve 2,3 milyona yaklaşıyor.

Cinsiyet dağılımı

Cinsiyet dağılımında turnuva öncesi (4-10 Haziran) erkeklerin yüzde 98,86 ile erkeklerin açık ara önde olduğunu görüyoruz. Turnuvanın ilk haftasında (11-17 Haziran) kadınlarda bir hareketlenme var ve yüzde 15,3’lük bir oran söz konusu. 18-24 Haziran haftası ise yüzde 90,22 erkek ve yüzde 9,78 kadın dağılımı ile karşılaşıyoruz.

Yaş dağılımı

Turnuva  başlamadan önce (4-10 Haziran) trtspor.com.tr’de 18-24 yaş grubu yoğun olarak bulunurken, Dünya Kupası’nın başladığı hafta (11-17 Haziran) yoğun olarak sitenin 34-44 yaş grubu kullanıcıları tarafından ziyaret edildiğini görebiliyoruz. Turnuvanın ikinci haftasındaysa (18-24 Haziran) daha dengeli bir yaş dağılımından bahsetmek mümkün.