Skip to main content

Dropbox teknoloji blogunda yer alan bir yazıya göre, geçtiğimiz Temmuz ayında Dropbox’taki mühendislik ekibi Dropbox’un kendi tarayıcı tarafında olan yazılım alt tabanını 1 haftada yeniden yazdı.  Bu yeni yazılım, bütün…


Dropbox teknoloji blogunda yer alan bir yazıya göre, geçtiğimiz Temmuz ayında Dropbox’taki mühendislik ekibi Dropbox’un kendi tarayıcı tarafında olan yazılım alt tabanını 1 haftada yeniden yazdı. 
Bu yeni yazılım, bütün JavaScript’i Coffee Script’e çevirmek için yapıldı. CoffeeScript, JavaScript’e çeviren bir yazılım dili. İnsanların okuyabileceği bir kod yazma yaklaşımı olan “okur programlama”yı etkinleştirme amacı ile daha çok Python ya da Ruby gibi görünen alternatif bir söz dizimi sunuyor.
Dil, JavaScript topluluğunda önemli tartışmalara neden olarak oluşturuldu. 
Ancak, yazılım dilinin CoffeeScript’in yaratıcısı Jeremy Ashkenas ile açılış konuşmasını yaptığı JSConf 2011’de CoffeeScript’ten övgüyle bahseden JavaScript yaratıcısı Brendan Eich’i de dahil eden çok sayıda destekleyeni oldu. 
Eich, CoffeeScript’in  bazı söz dizimlerini JSNext adında bir yazılımla JavaScript’in bir sonraki sürümü içine getirmek için çalışıyor. Ve yazılımcıları, JavaScript’i geliştirmenin bir yolu olan kendi JavaScript değişkenlerini yaratmayı teşvik ediyor.
Dropbox blogundaki yazı, CoffeeScript ile ilgili performans ve hata gidermeyi içeren ortak şikayetlerden bazılarına yer veriyor. Bloga göre, “sıkıştırılan verinin büyüklüğü Coffee’ye dönüşümün öncesi ve sonrasını önemli ölçüde değiştirmedi, bu yüzden kullanıcılarımız herhangi bir farklılık görmemeli. Site daha önce olduğu gibi performans veriyor.”

Temmuz ayında Dropbox’tan bir görüntü 

Ayrıca, hafta boyunca herhangi bir şeyin bozulmadığından emin olmak için gelişmiş kod değişimleri testlerini yürüttüler. 
Ekip, işlemi hızlandırmak üzere bir otomatik dönüştürme aracı olan Js2coffee’yi kullandı.
Dropbox’un önceki ve sonraki halinden bir görüntü:

(Kaynak: Wired)