Skip to main content

Son dönemlerde dahil olduğu her platformda dikkatleri üzerine çeken drone’lar, alışveriş kavramına yeni bir boyut kazandıracak ilk transferi ABD’de gerçekleştirdi

2015 yılında Virginia ve Nevada eyaletlerinde drone’lar varsıtasıyla ulaştırılan tıbbi malzemelerden sonra, drone’ların ilk ticari transferi de ABD’de gerçekleşti. drone ticari transferFlirtey şirketi, Tokyo merkezli şirketler zinciri 7-Eleven ile yaptığı ortaklıkla ABD’nin Nevada eyaletindeki özel bir mülke ilk ticari ürün servisini gerçekleştirdi. Yapılan transferle birlikte, belki de çok yakın bir sürede internet alışverişlerimiz kapımıza kadar gelecek.

Proje dahilinde Nevada’daki mağazalardan biri seçilerek GPS verileri kullanıldı ve mağazadan hareket eden donut, kahve gibi ürünler içeren paket, 1,5 kilometre uzakta bulunan bir eve ulaştı.

Drone teknolojisi kullanılarak ürün taşımacılığı gerçekleştirmeyi dört gözle bekleyen firmalar olsa da, yapılan kanuni düzenlemeler hâlâ bu teknolojinin yaygınlaşması önünde engeller oluşturuyor.