Skip to main content

ABD başkanlık seçimleri, genç seçmeni etkilemeye yönelik yeni stratejilere sahne oluyor

ABD başkanlık seçimleri gittikçe kızışırken, Hillary Clinton’ın ekibi tarafından hazırlanan AppStore’daki uygulama seçim kampanyasını eğlenceli bir oyuna dönüştürüyor.  Demokrat Parti’nin adayı Hillary Clinton için tasarlanan mobil uygulama, ABD başkanlık seçimleri öncesinde seçim kampanyasına olumlu etki yaratacak şekilde bir yol izliyor.

hillary clinton

Hillary destekçileri, uygulama üzerinden kendilerine seçim karargahı oluşturuyorlar. Oyun içerisinde uygulama kullanıcılara belirli görevleri yerine getirmeleri için bildirim gönderiyor. Kullanıcılara görevleri yerine getirildikçe toplanan puanlarla birlikte hem sanalda hem de gerçek hayatta ödüller kazanarak indirim haklarına sahip oluyorlar. Clinton destekçisi kullanıcılar daha çok puan toplayarak kampanyaya en fazla destek veren kullanıcılar arasına girmeye çalışıyorlar. Uygulamada en fazla destek vererek yüksek puan alan destekçilere, Hillary Clinton’ın imzasını taşıyan özel bir teşekkür mektubu gönderiliyor.

Clinton’un başkanlık seçimleri öncesi, gençlere yönelik izlediği strateji ilk kez bir siyaset propagandası olarak kullanılması nedeniyle bir ilk olma özelliği taşıyor. Bundan sonra da pek çok siyasetçinin bu tarz benzer uygulamaları hayata geçirmesi bekleniyor.