Skip to main content

Drone’lar bu kez yarış turnuvalarıyla karşımızda…

Son zamanlarda her alanda kullanılmaya başlayan Drone’lar bu kez farklı bir konuyla gündeme geliyor. Drone’lar bu kez yarış turnuvalarıyla karşımızda.

BD merkezli spor ve medya şirketi DRL tarafından bu yıl düzenlenecek olan Drone Racing League (Drone Yarış Ligi) küresel şampiyonası düzenledi. Yarışmalar ilk etapta ABD’nin Los Angeles şehrindeki bir alışveriş merkezinde, Miami’deki bir stadyumda, Detroit kentinde, Yeni Zelanda’nın Auckland şehrinde ve Mexico City’de gerçekleştirilecek. Belirlenecek son etap ile toplam 6 yarışlık bir sezon oluşturulacak. Drone’lar, pilotların taktığı 3 boyutlu gözlükler ve kumandalarla kontrol edilecek.

drone-racing

DRL’in kurucusu ve CEO’su Nicholas Horbaczewski, konu hakkında Wired dergisine yaptığı açıklamada, “Bu, gerçek görsellik, gerçekten 3 boyutlu, çekici ve süratli. Sıradan yarışların tüm özelliklerini 3 boyutu olarak içinde barındırıyor. Bilim kurguyu ve video oyunlarını gerçek hayata getiriyoruz. Bence bunu yapabiliriz. Üzerinde kameralar olan, uçan robotlardan bahsediyoruz. Bence bu oldukça havalı” ifadelerini kullandı.