Skip to main content

eFinans dış ticarette e-fatura entegrasyonu ve tax-free alanında iki projeye imza attı.

QNB Finansbank ve Cybersoft ortaklığı ile 2013’te kurulan eFinans, Türkiye’de dış ticaret alanında entegrasyon sağlayan ilk e-fatura hizmet sağlayıcısı oldu.  eFinans böylece daha önce Basware ile yapmış olduğu iş ortaklığının kapsamını genişletti. eFinans’ın Avrupa açılımı kapsamında Basware ile yaptığı anlaşması doğrultusunda eFinans müşterileri, eFinans sistemi üzerinde oluşturdukları Türk mevzuatına uygun, farklı dillerdeki ihracat e-faturalarını tam entegre bir şekilde ve anında T.C. gümrük kapılarına ve Avrupa’nın 21 ülkesinde 175 farklı e-fatura hizmet sağlayıcısına ulaştırabilecek.

Bu anlaşma ile eFinans’tan ihracat faturası kesen firmalar, Basware ağında yer alan ve Türkiye’den mal ithal eden tüm Avrupalı müşterilere bu ihracat faturasını gönderebilecek.

eFinans, Global Blue ile entegre oldu

eFinans ayrıca Tax-Free dünyasının devi Global Blue ile müşterilerine tam hizmet vermeye başladı. Türkiye’de Global Blue ile tam entegrasyon sağlayan eFinans, perakende sektöründe faaliyet gösteren firmaların Tax-Free e-Fatura işlemleri için hizmet veriyor.

Tax-Free e-fatura sistemi nasıl çalışıyor?

eFinans sistemiyle, perakende mağazasından yapılan alışveriş sonrası kesilen Tax-Free e-Fatura Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) aracılığı ile dijital ortamda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na (GTB) gönderiliyor. GTB tarafından onaylanan Tax-Free e-fatura, yine eFinans sistemi üzerinden Global Blue’ya iletiliyor.