TEKNOLOJİ

DigitalAge | 15.03.2012 - 15:13

Dikkat: Mobil uygulama üreticileri dava ediliyor!

Aralarında Facebook, Twitter ve Apple’ın da bulunduğu 18 şirket, mobil uygulamaları kullanıcının güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle dava edildi. Amerika’nın Teksas eyaletinde 13 kişilik bir grup tarafından açılan dava, bu şirketlerin yayınladıkları uygulamalar ile kullanıcıların haberi olmadan telefon defterlerinden veriler topladığını iddia ederek, bu verilerin toplanmasının engellenmesi ve toplanan kişisel verilerin yok edilmesini talep ediyor. Davacıların […]

Aralarında Facebook, Twitter ve Apple’ın da bulunduğu 18 şirket, mobil uygulamaları kullanıcının güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle dava edildi.

Amerika’nın Teksas eyaletinde 13 kişilik bir grup tarafından açılan dava, bu şirketlerin yayınladıkları uygulamalar ile kullanıcıların haberi olmadan telefon defterlerinden veriler topladığını iddia ederek, bu verilerin toplanmasının engellenmesi ve toplanan kişisel verilerin yok edilmesini talep ediyor.

Davacıların mahkemeye başvurmak için oluşturdukları metinde yer alan iddianame ise şöyle: “Dünyanın en büyük ve güçlü teknoloji ve sosyal ağ şirketlerinden oluşan davalılar ne yazık ki, kullanıcıların bilgisi ve onayı dışında kullanıcıların telefon rehberlerinde yer alan verileri yasa dışı bir şekilde çalan mobil yazılım uygulamaları üretmiş ve satmışlardır.”

Davalılar henüz bu dava ile ilgili bir yorumda bulunmadılar.

Haber kaynak:computerworld.com