Skip to main content

Dijital dünyada iş yapmak isteyenler hukuki olarak nelere dikkat etmeli?

Dijital dünyada sunulan ve çok çeşitli olan ürün ve hizmetler ile ilgili karşılaşılabilecek hukuki problemler değişkenlik gösterse de bu dünyada iş yapmak isteyenler için ilk bakışta dikkat edilmesi gereken hususları Av. Görkem Gökçe derledi.

Fikrinizi tanıtmak ve ulaşılabilir olmak için iletişim araçlarını kullanın

Günümüzde şirketler, reklam ve tanıtım faaliyetlerinin birçoğunu sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştiriyor ve böylelikle geniş kitlelere ulaşıyor. Ancak, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen reklam ve tanıtım faaliyetleri ve içerik üretilmesi özünde basit görünse de pek çok regülasyon ve içerik engellemeleri ile karşı karşıya kalma riski taşıyor. Bu nedenle internet sitesi ve sosyal medya üzerinde üretilen veya paylaşılan içeriklerin ilgili mevzuata uygun olmasına dikkat etmek gerekir.

Hukuki metinler, koşullar ve politikalarınızı hazırlayın

Faaliyetlerinizi dijital ortam üzerinden gerçekleştirerek internet siteniz veya mobil uygulamalarınız aracılığıyla ürün veya hizmetlerinizi sunabilir, daha geniş kitlelere ulaşabilir ve fikirlerinizi tanıtabilirsiniz. Ancak bu sırada, dikkatle hazırlanması ve dijital ortamda paylaşılması gereken birtakım hukuki metinlerin olduğunu unutmamak gerekir. Bu kapsamda, internet siteniz ve mobil uygulamalarınızda yer alması gereken koşul ve politikaların başında gelen kullanım koşulları, gizlilik ve çerez politikaları ve e-ticaret faaliyetleri için gereken sözleşmeler ve formları ilgili mevzuata ve organizasyon kurgunuza uygun olarak oluşturmanız gerekir.

Kişisel veri ve ticari elektronik iletilere dikkat edin

Dijital dünyada iş yaparken şirketler müşterilerinin, potansiyel müşterilerin, internet kullanıcılarının ve diğer ilgili kişilerin kişisel verilerine temas ediyor. Bu doğrultuda, 2016 senesinde yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca kişisel veriler ilgili kişinin açık rızası veya işlenme şartları olmaksızın işlenemeyecek ve aktarılamayacaktır.

Fikri mülkiyet haklarınızı koruyun

Projenizin büyümesini beklemeden düşünülmesi gereken hususlardan biri de emek ve sermayenizin dayanağını veya tanıtım araçlarınızı korumak olmalı. Bu kapsamda, iş modelini oluşturan fikrinizi yazılı hale getirmek, olası bir uyuşmazlıkta bu iş modelinin daha önceden tarafınızca da kurgulandığını gösterebilecektir. Ancak bu husus, her somut durumun özelliğine göre değişiklik gösterebilecektir. Dolayısıyla, bu bilinçle hareket etmek ve fikrinizin yansıdığı şeyleri korumak için stratejiler oluşturmak önemli adımlardan biridir.

Regülasyon ve kanunlara uyum gösterin

Dijital dünyada faaliyet gösteren kişilerin göz önünde bulundurması gereken bazı esaslı mevzuat şu şekilde örneklendirilebilir: Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun, Elektronik Haberleşme Kanunu, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Elektronik İmza Kanunu, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu. Kanunlar uyarınca yürürlüğe konulan birçok ikincil düzenlemenin olduğunu; bunun yanında yapılan iş gereği pek çok mevzuata aynı anda tabi olunabileceğini de hatırlatmak gerekir.

Dijital dünyayı takip edin

Trendi yakalamanın zorluğu aşikar olsa da güncel olandan kopmamak, onu bir adım ileriye götürmek gerekiyor. Faaliyet gösterdiğiniz sektör fark etmeksizin yapay zeka, nesnelerin interneti (IoT), büyük veri analitiği, kripto paralar gibi teknolojik gelişmeler hakkında fikir sahibi olmanız; şirketinizin piyasadaki konumunu yükseltebilmeniz, yeni teknolojilerden faydalanarak maliyeti düşürmeniz ve sunduğunuz ürün ve hizmetlerin kalitesini iyileştirmeniz, kârınızı yükseltmeniz ve tüketici memnuniyetini artırmanız gibi birçok fayda sağlayabilecek. Ayrıca, devletin dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmenin sağlanması amacıyla hazırladığı strateji ve eylem planlarını takip etmek ve bu sayede devletin sunduğu veya sunabileceği teknolojik imkanlardan haberdar olup bunları değerlendirmek önemlidir. Son olarak, bir yazılımcı olmasanız da girişiminize değer katabilmek, dijital dünyanın nasıl işlediğine dair fikir sahibi olmak, karşınıza gelen problemlerin neye dair olduğunu anlamak için yazılım dillerinden birini en basit haliyle öğrenmeye çalışın. Kullandığımız en basit programda bile bir yazılımın olduğunu bilmek dünyaya olan bakış açınızı genişletecek.

Siber saldırılardan korunun

Siber güvenlik genel anlamda kurum, kuruluş ve kullanıcılara ait bilişim teknolojilerinin siber ortamda bulunan her türlü güvenlik riskleri ve tehditlerine karşı koyabilecek şekilde oluşturulması ve idame edilmesi olarak açıklanabilir. Bankacılıktan online alışverişe hayatımızın her alanında kullandığımız bilişim teknolojilerine yönelik tehditler her geçen gün artmakta ve evriliyor. Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun veri ihlali bildirimlerinde sıkça rastladığımız siber saldırı ve güvenlik zafiyetlerine karşı bilgisayar programlarının güncellenmesi ve kullandığınız şifrelerin belirli aralıklarla değiştirilmesinden güvenlik duvarına kadar çeşitli yöntemler uygulanabiliyor.

Vergi ödemelerinizi hesaba katmayı unutmayın

Artık ticari faaliyetlerde geleneksel yolları bir kenara bırakan şirketler dijital ortam üzerinden faaliyetlerini yürütmeye ve ciddi kazançlar elde etmeye başladılar. Geleneksel yollardan dijital ortama dönüşümün bir sonucu olarak, dijital ekonominin vergilendirilmesi eğilimi dünyada hızla artıyor. Dijital sektörün aktörlerinden biri olarak sanal ortamda yürütülen faaliyetler için getirilen vergisel yükümlülüklere uyarak kazancınızın vergilendirmesini usulüne uygun şekilde yapmayı göz ardı etmemenizde ve ticari faaliyetlerinizde bir vergi uzmanına danışmanızda fayda var.

Av. Görkem Gökçe