Skip to main content

Pınar Toprak aynı zamanda Marvel evrenindeki ilk kadın besteci oldu.

8 Mart’ta gösterime girecek Captain Marvel filminde Türk müzisyen Pınar Toprak’ın imzası bulunuyor. Bu filmin dikkat çeken yönü ise Toprak’ın, Marvel Sinematik Evreni’indeki ilk kadın besteci olarak da Hollywood tarihine geçmesi oldu.

Pınar Toprak’ın tek başarısı Captain Marvel’la sınırlı değil. Toprak daha önce 40’tan fazla dizi, film, kısa film ve belgeselin müziklerini besteledi. Müzisyen ayrıca Fortnite ve Ninety-Nine Nights oyunlarının da müziklerini yaptı. Bu arada, Toprak’ın Marvel’in rakibi olan DC için de Justice League filminde ek müziklerinde imzası olduğunu not edelim.

Berklee College of Music’te eğitim aldı

1980 doğumlu Pınar Toprak, beş yaşındayken klasik müzik eğitimine başladı. Toprak, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra ABD’ye gitti ve dünyanın sayılı müzik okullarından biri olarak gösterilen Berklee College of Music’te eğitim aldı.

Yönetmenliğini Anna Boden ve Ryan Fleck’in üstlendiği Captain Marvel’ın konusu kısaca şöyle: “Eski savaş uçağı pilotu Carol Danvers (Brie Larson), edindiği süper güçler sayesinde Captain Marvel olur ve Starforce’a katılır. Dünyayı işgal etmek isteyen 2 uzaylı ırkına karşı dünyayı savunmaya çalışacaktır.” Filmin fragmanını aşağıdaki bağlantıdan  seyredebilirsiniz.

Görsel kaynak: imdb.com