Skip to main content

Dijital dünyanın hafta boyunca sosyal medyada en fazla konuşulan gelişmelerini sıralayarak, kısa kısa hatırlatmalar ile hafızalarınızı tazelemeye çalıştığımız haftanın özeti haberimizin bu bölümünün öne çıkanları; Twitter’a gelen erişim yasağı ve 4 saat sonra yasağın kaldırılması ile NASA’nın ‘gezegen avcısı’ Kepler teleskobunun yeni keşfi Kepler-452

Son birkaç gündür malum tüm Türkiye’nin ve dolayısıyla tüm medya kanallarının gündeminde TSK’nın terör örgütlerine yönelik operasyonu var. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın takip ettiği operasyonların ana haber kaynaklarından ve gündem yarattığı mecraların başında Twitter geliyor. Örneğin an itibariyle #SizeSavaşYaptırmayacağız hashtag’i Twitter’ın top trendi olmuş durumda. Bu hassas ve ciddi konu yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre gelenekselden sosyale medyanın gündeminde olmaya devam edecek gibi. Lakin birkaç gün öncesine kadar şu an devam eden operasyonların fitili ateşleyen Suruç katliamından kaynaklı bambaşka bir konu nedeniyle Twitter kullanıcıları sadece birkaç saat içerisinde binlerce tweet atmışlardı. Twitter’a gelen ve 4 saat içerisinde kalkan erişim yasağından bahsediyorum.

Gelenek bozulmadı; Twitter yasağını yine Twitter’dan öğrendik

Öncekiler gibi bir anda gündemin zirvesine çıkan Twitter’a erişim yasağı dijital dünyanın sosyal medyada hafta boyunca en çok konuşulan olayı oldu. Yasak ile ilgili 175 bin 524 tweet atıldı. Olayın aslına gelince; Suruç Sulh Ceza Hakimliği, Suruç’taki canlı bomba saldırısına ait görüntülerin yazılı, görsel ve sesli yayın organlarında yayınlanmasına yasak getirmişti. Bu görüntüleri platformdan kaldırmayan Twitter’a erişim engeli getirildi. Yaklaşık dört saat sonra Twitter, söz konusu görüntüleri silmesinin ardından yeniden erişime açıldı. Kullanıcılar bu kez memnuniyetlerini dile getirmek için tweet’lerine sarıldılar ve yasağın kalkması ile ilgili 4 bin 700 tweet attılar.

NASA’nın son keşfi Kepler-452 haftanın 2 numarası

Geçtiğimiz hafta Pluton’u konuşan Twitter alemine NASA bu hafta da sağlam bir malzeme sundu. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi 22 Temmuz akşamı yaptığı açıklamada, Kepler Uzay Teleskobu’nun Kepler-452b adı verilen ‘dünyaya en çok benzeyen gezegen keşfettiğini’ duyurdu. Haber hakkında Twitter’da 44 bin 853 defa içerik paylaşıldı. Peki daha önce de pek çok gezegen keşfeden NASA’nın bu seferki keşfini özel kılan ve dünyayı böylesine heyecanlandıran ne idi? Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesindeki gezegenin, hem yaşama elverişli koşullardaki bölge içinde keşfedildiği, hem de dünya boyutunda olduğu için bu bakımından bir ilk olma özelliği taşıdığını açıklandı. Kepler-452b ismi verilen gezegen yaşama elverişli koşullardaki bölge içinde tespit edilen en küçük gezegen. Yakın gelecekte Mars’ta yaşama planları yapan insanoğlu için belki Mars’tan çok daha iyi bir alternatif bulunmuştur, ne dersiniz?
Gelelim dijital dünyada haftanın sosyal medyaya damgasını vuran haberlerinin Somera tarafından yapılan analiz sonucu hazırladığımız en çok konuşulan 10 listesine: