Skip to main content

Amazon.com, artık Walmart’tan bir adım daha önde…

Perakende devi, artık tacını kaybetti. Amazon.com’un piyasa değeri, Walmart’ın önüne geçti.

Bu büyük değişim, yatırımcıların ABD perakende sektörünün geleceğini Jeff Bezos’un online şirketinin hükmedeceğine dair tahminlerinin ardından gerçekleşti.

Ancak Amazon’un piyasa değerinin Walmart’ın sahip olduğu değerden fazla olması durumunun herhangi bir garantisi olmadığını belirtelim.

Walmart’ın bir zamanlar online satışlar konusunda lider konumda olduğuna dikkat çekmeden geçmeyelim. 1999 yılına geri dönersek, Amazon’un kuruluşundan beş yıl sonra Walmart, o tarihlerde kendi internet sitesini oluşturdu.

“The Everything Store” adını taşıyan kitaba göre; Walmart CEO’su Lee Scott, Amazon’u satın alma konusunu konuşmak üzere Jeff Bezos’u davet etti. Ancak konunun odağını değiştiren Bezos, Walmart’ın internet sitesini yürütmeyi önerdiği konuşuluyor. Ancak tahmin edileceği üzere, görüşmeler, beklendiği gibi geçmedi.

Walmart’ın satışlarından elde ettiği yıllık gelir, geçtiğimiz yıl 486 milyar doları buldu. Amazon’un elde ettiği 89 milyar dolarlık gelirin önünde olmaya devam ediyor. Walmart’ın elde ettiği yıllık gelirin, dünyadaki en büyük gelir miktarı olduğuna dikkat çekelim.

Kaynak: Quartz

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Stephen Woods