Skip to main content

Her hafta olduğu gibi bu hafta da dijital dünyada geçen haftanın en fazla öne çıkan haber başlıklarını paylaşıyoruz

Dijitalde geçen haftayı özetlediğimiz haberimizin yeni bölümünün öne çıkan başlıkları şöyle sıralanıyor;

YouTube’un, reklamsız video içerikleri için açacağı yeni servisi YouTube Red, Western Digital’in SanDisk’i 19 milyar dolara satın alacağını duyurması ve iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ın Türkiye satışının başlaması. · YouTube hafta içinde reklamsız video içerikleri için açacağı yeni servisi YouTube Red’i duyurdu. 28 Ekim’de ve ilk olarak ABD’de yayın hayatına başlayacak YouTube Red YouTube üzerinden izlenen tüm videoların reklamsız olarak görüntülenmesini sağlıyor. Bu özel servisin bir diğer önemli özelliği de videoların offline olarak da izlenebiliyor olacak olması. Ancak reklamsız YouTube’un elbette bir bedeli var. YouTube Red aboneliğinden faydalanmak isteyenlerin aylık olarak 10 doları (yaklaşık 30 TL) gözden çıkarması gerekiyor.

Apple’ın yeni telefonları iPhone 6S ve iPhone 6S Plus 23 Ekim’de Türkiye’de satışa sunuldu. İstanbul, Ankara ve Bursa’da saat 24.00 itibariyle satışa sunulan yeni iPhone’lar gece saatlerine ve yağışa rağmen yoğun ilgi gördü. Yeni iPhone’un 16 GB kapasiteli 6S modelinin 3099 TL’den, 16 GB kapasiteli 6S Plus ise 3499 TL’den satışa sunulduğunu belirtelim.

HTC’nin günlerdir merakla beklenen akıllı telefonu One A9 tüm dünya ile aynı ayna Türkiye’de de geçtiğimiz hafta tanıtıldı. Güçlü multimedya özelliklerine HTC’nin yeni amiral gemisi One A9 Nexus’un ardından Android 6.0 Marshmallow işletim sistemiyle çıkış yapan ilk akıllı telefon oldu. Cihazın ilk görselinin ortaya çıktığından bu yana sürekli dile getirilen “iPhone’a çok benziyor” durumuna firmadan Kopyalayan Biz Değil Onlar!” şeklinde bir açıklama gelmesi ise dikkat çekti

Teknoloji dünyasından bu hafta yine büyük bir satın alma haberi geldi. Harici ve dahili depolama alanında uzmanlaşmış bir şirket olan Western Digital, SD kart ve USB bellek üretiminde uzman olan SanDisk’i 19 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Bu satın almanın veri depolama pazarı için önemli bir şirket konsolidasyonu olacağını söylemek de fayda var.

Instagram’dan Boomerang adında 1 saniyelik video paylaşım uygulaması ile kullanıcılarının karşına çıktı. Kullanıcıların kendini tekrar eden bu yeni tip paylaşımlar yapabileceği Boomerang, Instagram’dan bağımsız bir uygulama. Hem iOS hem de Android işletim sistemleri için kullanıcılara sunulan Boomerang, şu anda akıllı telefonlara indirilebiliyor.

Bilim Kurgu sinemasının kült film serilerinden Back to the future yani geleceğe dönüş’ün ikinci filminde Dr. Emmett Brown ve Marty McFly’ın “geleceğe döndüğü” gün olan 21 Ekim 2015 hakkındaki paylaşımlar sosyal medya geçen haftaki en önemli gündemi oldu. Twitter’da 2 gün boyunca konuyla ilgili yaklaşık 58 bin tweet atılırken paylaşımların odak noktası uçan arabalar oldu.